Tworzywa sztuczne w samochodach
Gospodarowanie odpadami odgrywa ważną rolę w gospodarce o obiegu zamkniętym, gdyż określa ono, w jaki sposób stosuje się w praktyce hierarchię postępowania z odpadami. Konieczne jest więc m.in. zwiększenie recyklingu tworzyw sztucznych.
W przedstawionym przez Komisję Europejską pakiecie o gospodarce o obiegu zamkniętym zawarto zobowiązania dotyczące ekoprojektu oraz strategiczne koncepcje odnośnie tworzyw sztucznych i chemikaliów. Poza tym zapowiedziano istotną inicjatywą w zakresie finansowania innowacyjnych przedsięwzięć w ramach programu badawczego UE ?Horyzont 2020?.
Aby osiągnąć wysoki poziom odzysku materiałów, należy koniecznie przekazać organom publicznym, przedsiębiorstwom i inwestorom długoterminowe wytyczne, a także stworzyć sprzyjające warunki na poziomie UE i konsekwentnie nadzorować wypełnianie zobowiązań.
Zwiększenie recyklingu tworzyw sztucznych jest konieczne do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Skala wykorzystania tworzyw w UE stale rośnie, ale mniej niż 25% zbieranych tego typu odpadów kieruje się do recyklingowi, natomiast ok. 50% trafia na składowiska. Efektywniejsze selektywne zbieranie odpadów i systemy certyfikacji dla podmiotów zajmujących się zbieraniem i sortowaniem odpadów są niezbędne, jeśli nadające się do recyklingu tworzywa sztuczne mają być poddawane recyklingowi, a nie składowane lub spalane. Innowacje w tym sektorze mogą przyczynić się do rozwoju gospod...