Zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji jest bardzo trudnym i pilnym wyzwaniem. Niewiele samorządów umiało sobie z nim do tej pory poradzić, ale coraz więcej z nich z sukcesami zaczyna systemowo postępować z odpadami zielonymi. Dostępne są też coraz lepsze technologie, a także zwiększa się doświadczenie organizacyjne.

Zbliża się termin wdrożenia rozwiązań, dzięki którym trzeba będzie kompostować odpady zielone, wypełniając obowiązki wynikające z prawa. od 2020 r. będzie można składować jedynie 35% komunalnych odpadów ulegających biodegradacji, nie wolno nam zatem marnotrawić pozostałego do tej daty czasu. Nie stać nas na nieprzemyślane działania ad hoc i na podejmowanie decyzji w ostatniej chwili.

W Polsce dominuje zabudowa rozproszona z dużym udziałem jednorodzinnej, a w świadomości mieszkańców kompostowanie ma pozytywne konotacje jako działanie korzystne ekologicznie i ekonomicznie. Warto zatem rozważyć planowe i świadome uzupełnienie systemu o kompostownie, w tym przydomowe w warunkach zabudowy jednorodzinnej.

Przydomowe kompostowniki

Rozwiązanie to może być szczególnie interesujące i korzystne dla mniejszych miast, choć z powodzeniem w pewnej skali może funkcjonować i w dużych miejscowościach, o czym świadczą liczne przykłady z Europy i świata. Trzeba przy tym pamiętać, że zagospodarowanie odpadów zielonych, j...