Zgodnie z postanowieniami Umowy Partnerstwa, zawartej pomiędzy Polską a Komisją Europejską, w pierwszej kolejności RPO środki finansowe powinny być kierowane na rozbudowę infrastruktury do selektywnego zbierania odpadów i przygotowania ich do ponownego użycia oraz recyklingu.

W ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO) 2014--2020 na gospodarkę odpadami przeznaczono 404 964 638 euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz co najmniej 94 067 960 euro z krajowych środków publicznych i 26 026 094 euro z prywatnych. Województwa kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie i zachodniopomorskie nie określiły dotychczas wysokości wkładu krajowego. Największe nakłady na gospodarowanie odpadami zamierza przeznaczyć woj. wielkopolskie ? ponad 74,8 mln euro, a najmniej woj. lubuskie ? 10,03 mln euro.
Metodologia
Mimo iż cele gospodarowania odpadami są jednoznacznie określone przez prawodawstwo unijne i krajowe, wszystkie województwa podeszły do nich kreatywnie, niestety, nierzadko popełniając kardynalne błędy metodologiczne i obliczeniowe. Pierwszą grupę stanowi dziewięć województw, które za cel obrały zwiększenie udziału odpadów zebranych selektywnie. Wskaźnikiem rezultatu jest ilość odpadów zebranych selektywnie w odniesieniu do ogółu odpadów komunalnych. Wskaźnik ten nie znajduje się na Wspólnej Liście Wskaźników Kluczowych Umowy Partnerstwa 2014-2020 (wersja z 3 lipca 2014 r.). Wybierając tak zdefin...