Prognozy z pierwszego półrocza 2015 r. dotyczące złej sytuacji na rynku surowców, niestety, sprawdziły się, a rzeczywistość nawet przerosła oczekiwania firm działających w biznesie złomowym.

W drugiej połowie ub.r. nastąpiło totalne załamanie rynku i rozpoczął się dramatyczny oraz systematyczny spadek cen złomu stalowego, które w czasie jednego kontraktu traciły na wartości od 200 do 350 zł/t. To był trudny moment dla firm złomowych oraz czas weryfikacji decyzji rynkowych.

Azjatyckie zagrożenie

Na zaistniałą sytuację wpłynęło kilka czynników, zwłaszcza nadprodukcja wyrobów w Chinach oraz intensywny import z tego kraju półwyrobów i surowców na rynek polski oraz europejski. Problemy chińskiej gospodarki związane z nadprodukcją i rozprzestrzenianiem się wyrobów poza granice Azji stały się niebezpieczne dla producentów ze Starego Kontynentu. To właśnie kurczący się rynek azjatycki wpływa obecnie na wypychanie europejskich firm z rynku.

Z posiadanych przez Izbę danych wynika, że w Polsce w 2015 r. zagospodarowano 5,56 mln ton złomu, więc nastąpił spadek o 8,2% w stosunku do roku poprzedniego. Wyeksportowano 1,37 mln ton surowca, a to spadek o 31% w stosunku do 2014 r. Natomiast import wzrósł aż o 55% w stosunku do roku poprzedniego i osiągnął wielkość 741 tys. ton.

Pomimo że Polska od lat była eksporterem złomu netto, z przedstawionych danych wynika, iż ta sytuacja d...