Prawidłowa, nowoczesna gospodarka odpadami musi być oparta na kilku niezmiennych i sprawdzonych kanonach. Powinna również prowadzić do osiągania konkretnych efektów w postaci ?dobrego towaru? odpadowego, z którego już w specjalistycznym zakładzie recyklingowym można zrobić wszystko, na co pozwala technologia.

Do kanonów tych zalicza się planowanie gospodarki odpadami w taki sposób, aby na każdym etapie realizacji planów przewidywane były skutki, efekty rzeczowe i finansowe. Kolejnym jest dobrze rozwinięta, funkcjonująca wg standardów ustalonych przez fachowców selektywna zbiórka. Istotne jest rozważne, uwzględniające potrzeby i koszty mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów zmieszanych. Warunek konieczny stanowi też jednoznaczna odpowiedzialność producentów za organizację i pokrywanie kosztów systemów zbierania i przetwarzania, w tym odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opon, baterii i akumulatorów, pojazdów samochodowych wycofywanych z użytkowania oraz innych poprodukcyjnych, których pochodzenie jednoznacznie identyfikuje źródło ich powstawania.

Planowanie

Jak w każdej dziedzinie życia, tak i w gospodarce odpadami przewidywanie, gdzie, ile i jakie powstaną odpady, jest kluczem do zorganizowania systemu ich odbioru, a następnie do ich zagospodarowania, w tym odzysku, rozumianego jako odzysk materiałowy i energetyczny. ...