Porządkowanie i sanitacja zagrody wiejskiej
po ustąpieniu powodzi

Mikołaj Sikorski

W związku z katastrofalną powodzią, która objęła znaczną część naszego kraju, w Katedrze Technologii Wody i Ścieków Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Świętokrzyskiej opracowano tymczasowe zalecenia dotyczące problemów sanitacji i przywracania zagród do funkcjonowania po ustąpieniu powodzi. Są one adresowane głównie do samorządów gminnych i ludności wiejskiej oraz podmiejskiej dotkniętej skutkami powodzi.

Mają one charakter pomocniczy i uzupełniający w stosunku do wytycznych i wskazówek terenowych, powiatowych i wojewódzkich organów odpowiedzialnych za walkę ze skutkami powodzi.

Porządkowanie i odkażanie zagród wiejskich po ustąpieniu powodzi (Zalecenie nr 1)

Porządkowanie i odkażanie zagród wiejskich należy prowadzić zgodnie z zaleceniami służb sanitarno-epidemiologicznych i weterynaryjnych, przestrzegając zasad bhp oraz z zachowaniem szczególnej ostrożności w stosunku do środków do odkażania i dezynfekcji. Przy nieprawidłowym ich stosowaniu mogą one być środkami trującymi i szkodliwymi dla zdrowia ludzi i zwierząt. Środki odkażające i dezynfekujące zaleca się stosować pod nadzorem służb sanitarnych i zgodnie z informacją podaną na ulotce lub etykiecie opisującej środek.
Po ustąpieniu wód powodziowych należy dokonać oględzin powstałych zanieczyszczeń (odpadów, osadów, namułów, błota piasku, olejów, smarów, opak...