Porządkowanie i sanitacja zagrody wiejskiej
po ustąpieniu powodzi

Mikołaj Sikorski

W związku z katastrofalną powodzią, która objęła znaczną część naszego kraju, w Katedrze Technologii Wody i Ścieków Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Świętokrzyskiej opracowano tymczasowe zalecenia dotyczące problemów sanitacji i przywracania zagród do funkcjonowania po ustąpieniu powodzi. Są one adresowane głównie do samorządów gminnych i ludności wiejskiej oraz podmiejskiej dotkniętej skutkami powodzi.

Mają one charakter pomocniczy i uzupełniający w stosunku do wytycznych i wskazówek terenowych, powiatowych i wojewódzkich organów odpowiedzialnych za walkę ze skutkami powodzi.

Porządkowanie i odkażanie zagród wiejskich po ustąpieniu powodzi (Zalecenie nr 1)

Porządkowanie i odkażanie zagród wiejskich należy prowadzić zgodnie z zaleceniami służb sanitarno-epidemiologicznych i weterynaryjnych, przestrzegając zasad bhp oraz z zachowaniem szczególnej ostrożności w stosunku do środków do odkażania i dezynfekcji. Przy nieprawidłowym ich stosowaniu mogą one być środkami trującymi i szkodliwymi dla zdrowia ludzi i zwierząt. Środki odkażające i dezynfekujące zaleca się stosować pod nadzorem służb sanitarnych i zgodnie z informacją podaną na ulotce lub etykiecie opisującej środek.
Po ustąpieniu wód powodziowych należy dokonać oględzin powstałych zanieczyszczeń (odpadów, osadów, namułów, błota piasku, olejów, smarów, opak...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?