Jednym z głównych problemów terenów niezurbanizowanych jest brak kanalizacji ściekowej. Przyczyny są różne, w tym niedostatek funduszy, zbyt rozproszona zabudowa, wysokie koszty budowy, a także brak dużej komunalnej oczyszczalni ścieków w okolicy i możliwości przyłączenia.

Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest zakup i budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, których na naszym rynku jest coraz więcej. Takie działanie najczęściej okazuje się tańsze i łatwiejsze w realizacji. Jednak cała odpowiedzialność za problem ścieków zostaje przeniesiona na użytkownika takiej oczyszczalni, co nie zawsze jest gwarancją jej prawidłowej eksploatacji.

Rozwiązanie

Bardzo często gminy są zainteresowane budową przydomowych oczyszczalni ścieków i finansują całą inwestycję, kupując jednocześnie od kilku do kilkuset takich urządzeń na raz. Jako że tego typu inwestycje są najczęściej realizowane i finansowane przy pomocy funduszy Unii Europejskiej, gminy szukają urządzeń sprawdzonych oraz spełniających wszelkie wymogi w oparciu o obowiązującą w całej Unii Europejskiej normę PN-EN 12566 -3 +A1 ?Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców( OLM) do 50. Część 3.: Kontenerowe i/lub montowane na miejscu przydomowe oczyszczalnie ścieków?. Norma nie tylko określa zasady badań takich urządzeń przed ich wejściem na rynek, ale także warunki, jakie urządzenie powinno spełniać, by jego eksploatacja była prosta i bezpieczna, a efekt oczyszczania zgodny z obowiązującym prawem. Dzisiejsze przydomowe oczyszczalnie ścieków to nie tylko zbiornik, wlot i wylot, ale często również dodatkowe urządzenia wspomagające proces oczyszczania, takie jak pompy, dyfuzory powietrza, dmuchawy czy mikroprocesorowe urządzenia sterujące. Są to elementy, które mogą ulec awarii lub normalnemu zużyciu i podlegają wymianie. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to urządzenie, które tak jak auto należy co jakiś czas kontrolować i serwisować. By to umożliwić, producenci przydomowych oczyszczalni ścieków wraz z samym urządzeniem i wszelkimi certyfikatami potwierdzającymi dopuszczenie oczyszczalni do sprzedaży oraz eksploatacji dostarczają również instrukcję obsługi z tzw. książką eksploatacji. Regularne prowadzenie takiej książki i serwisowanie oczyszczalni jest najczęściej jednym z warunków udzielenia gwarancji na takie urządzenia. Bardzo często ścieki oczyszczone wprowadzane są do różnych cieków wodnych lub bezpośrednio do ziemi. Warunki. jakie należy spełnić przy takich rozwiązaniach. opisane są w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.

W rzeczywistości oznacza to, że większość przydomowych oczyszczalni ścieków musi być regularnie kontrolowanych pod kątem parametrów oczyszczania. Kontrola to nie tylko wizualne sprawdzenie działania oczyszczalni czy wyglądu ścieków na odpływie, ale również pobranie i dostarczenie próbek ścieków do uprawnionego laboratorium w celu ich zbadania i potwierdzenia skuteczności oczyszczania.

Tak mówi prawo, a na co dzień tego typu umowy są bardzo rzadko zawierane, chyba że inwestorem jest gmina i wymaga tego przy wyborze dostawcy. 

System telemetryczny ? GSM

Bardzo skutecznym rozwiązaniem do kontrolowania dużej ilości oczyszczalni są systemy telemetryczne, wykorzystujące łącza sieci komórkowych. W ostatnich latach na rynku pojawiło się kilka rozwiązań.

Jednym z nich jest homebok? niemieckiej firmy utp uwelltechnik pöhln.

System w sposób ciągły kontroluje przebieg pracy oczyszczalni i umożliwia przegląd zebranych informacji przez każdą przeglądarkę internetową oraz nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych związanych z zakupem serwera. Dostęp do systemu uzyskuje się przez otrzymane od producenta hasło z ustalonym wcześniej zakresem informacji. System podzielony jest na kilka poziomów i posiada wiele funkcji, takich jak prowadzenie pełnej dokumentacji danej oczyszczalni, zapis pracy oczyszczalni, powiadomienia o awariach czy terminach zbliżających się kontroli i prac serwisowych, lokalizacji oczyszczalni, danych o osobach za nią odpowiedzialnych czy firmach serwisowych.

System kila razy w ciągu dnia łączy się z przydomową oczyszczalnią ścieków i pobiera informacje związane z jej pracą. Drogą mailową lub w formie SMS informuje o zaistniałych awariach bądź  nieprawidłowościach. Wszystkie zgromadzone informacje przetwarzane są i przechowywane w formie książki eksploatacji. Zalety takiego rozwiązania to:

  • pełna i ciągła kontrola pracy oczyszczalni,
  • szybsza reakcja w sytuacji awaryjnej,
  • stały i szybki dostęp do dokumentacji,
  • łatwa lokalizacja oczyszczalni, lepsze planowanie kontroli wizualnych,
  • książka eksploatacji w formie elektronicznej,
  • gwarancja stałego serwisu,
  • możliwość przedłużenia gwarancji,
  • większe bezpieczeństwo pracy systemu.

Tego typu rozwiązanie jest dużym ułatwieniem zarówno dla samych użytkowników oczyszczalni, jak i firm serwisowych lub inwestorów. Wspomniana firma utp umwelttechnik kontroluje i serwisuje w ten sposób ponad 3500 sztuk przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie całej Europy, również w Polsce. Ilość kontrolowanych oczyszczalni z roku na rok zwiększa się, a sam system jest ciągle rozwijany.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to urządzenia, które trzeba kontrolować i serwisować, by chronić nasze środowisko, a mówienie o oczyszczalniach bezobsługowych jest błędne.

Nowoczesne systemy telemetryczne są bardzo dobrym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo i stabilność pracy takich oczyszczalni.

Krzysztof Pelc

 

Eco-Świat  ? autoryzowany dystrybutor przydomowych oczyszczalni ścieków firmy utp umwelttechnik pöhln GmbH w Polsce.

www.eco-swiat.pl