Kraków od kilku lat wdraża najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązania w zakresie gospodarki komunalnej. Budujemy nowoczesne składowisko odpadów i modernizujemy oczyszczalnie ścieków. Umożliwiamy mieszkańcom łatwą segregację odpadów i prowadzimy wielką akcję edukacyjną by przyzwyczaić ich do dbałości o środowisko. Od siedmiu lat posiadamy uregulowane kwestie związane z gospodarką odpadami komunalnymi, a powstanie stosownych programów zostało poprzedzone szerokimi pracami studialnymi. Kilka tygodni temu pod obrady Rady Miasta przekazany został projekt „Programu ochrony środowiska” i stanowiącego jego element „Planu gospodarki odpadami dla Miasta Krakowa – plan na lata 2005-2007 z uwzględnieniem zadań zrealizowanych w 2004 roku oraz perspektywa na lata 2008-2011”.
Warto przypomnieć o dwóch wielkich inwestycjach z zakresu gospodarki komunalnej. Projekt „Oczyszczalnia Ścieków Płaszów II” polega na rozbudowie i modernizacji uruchomionej w 1976 r oczyszczalni w Płaszowie posiadającej obecnie wyłącznie segment mechaniczny o przepustowości umożliwiającej oczyszczanie ok. 70% dopływających ścieków. Przeprowadzana modernizacja polegać będzie na kilkakrotnym zwiększeniu przepustowości mechanicznej oczyszczalni oraz budowie biologicznej oczyszczalni ścieków i nowej nitki obróbki osadów ściekowych. Łączny koszt projektu wynosi 46.945 tys. euro, przy czym fundusz ISPA pokrywa 70% kosztów.
Kilka tygodni temu zakończyła się natomiast budowa III etapu składowiska odpadów komunalnych Barycz. Było to jedno z sześciu zadań inwestycyjnych z realizowanego w Krakowie Kontraktu I/A. Ogólna jego wartość wynosi 5 430 600 EURO, a w 62% nakładów inwestycyjnych współfinansowany jest on z Funduszu ISPA. W Krakowie powstało nowoczesne, zgodne z dyrektywami UE składowisko odpadów komunalnych o powierzchni około 11 ha i pojemności 2 mln m3, a w bezpośrednim jego sąsiedztwie jeszcze w tym roku zbudowany zostanie zakład segregacji odpadów o wydajności 20.000 ton odpadów rocznie oraz kontenerowa kompostownia dla odpadów zielonych o wydajności 6.000 ton materiału wsadowego rocznie.
Właściwa gospodarka odpadami to nie tylko wielkie inwestycje. W dużym stopniu zależy ona od zbudowania świadomości ekologicznej mieszkańców. Ważny jest także łatwy dostęp do pojemników na odpady podlegające recyklingowi. Dlatego też na terenie Krakowa znajduje się obecnie 150 kompletów pojemników do segregacji odpadów, a jeszcze w tym roku postawionych zostanie 350 kolejnych. Miasto prowadzi szeroką kampanię edukacyjną promującą właściwą gospodarkę odpadami. Organizujemy konkursy dla szkół i festyny proekologiczne. Wydaliśmy płytę z piosenkami oraz książeczkę o recyklingu dla dzieci, a także nakręciliśmy film edukacyjny przeznaczony dla uczniów krakowskich szkół.
W tym roku już po raz trzeci odbędzie się wielki Krakowski Festiwal Recyklingu. Jest to impreza, która co roku zaskakuje przykładami niestandardowego wykorzystania surowców wtórnych. W poprzednich jej edycjach na błoniach stanęła już wykonana z puszek makieta Barbakanu, o wysokości 1/3 prawdziwej budowli oraz makieta Sukiennic składająca się z 80 000 butelek szklanych.
W ciągu ostatnich lat krakowska gospodarka komunalna przeszła wielkie zmiany. Zapraszam Państwa do lektury niniejszej publikacji, która przybliży Państwu szczegóły krakowskiego “Programu ochrony środowiska” i „Planu gospodarki odpadami”, a także przedstawi projekty realizowane w ramach Funduszu ISPA, działania edukacyjne w zakresie gospodarki odpadami oraz przedsięwzięcia realizowane przez krakowskie spółki miejskie.