UE gwarantem rozwoju branży recyklingu
Recykling tworzyw sztucznych jest branżą, która ma przed sobą świetne perspektywy zarówno w kraju, jak i w Europie, związane z polityką instytucji unijnych i państw członkowskich oraz rosnącą modą na wtórne wykorzystywanie surowców. Dane Parlamentu Europejskiego wskazują, że jedynie 30% tworzyw jest powtórnie przetwarzanych w procesie recyklingu. Tyle samo trafia na składowiska odpadów, z czym walczyć chcą unijni urzędnicy.
Po wielu dekadach rozwoju gospodarki linearnej, w której surowce raz wykorzystane do produkcji po zakończeniu cyklu życia ostatecznego produktu trafiały na składowiska odpadów, świat mierzy się dziś z problemem tworzyw zaśmiecających środowisko naturalne.
Nietrudno dojść do wniosku, że ten model gospodarki już się wyczerpał i czas najwyższy zrewidować podejście do rabunkowej wręcz ekonomii. Szczególnie w Europie, gdzie poprzez regulacje prawne i działalność unijnych instytucji widać działania zmierzające do przestawienia się z tego modelu gospodarczego na zdecydowanie bardziej przyjazny otoczeniu. Ciągle jednak motorem napędowym zmian jest Unia Europejska i jej legislacja.
Hasło circular economy, czyli gospodarka obiegu zamkniętego, stało się dziś głównym mottem działania dla przedsiębiorstw z wielu branż. Korporacje ścigają się w podawaniu terminów, kiedy mają stać się możliwie najba...