Siedem lat temu z inicjatywy Wojciecha Dutki, założyciela i ówczesnego redaktora naczelnego „Przeglądu Komunalnego”, ustanowiona została Nagroda Pracy Organicznej. Jej głównym celem było uhonorowanie osób, które działają na rzecz zrównoważonego rozwoju i propagują postawy promujące ochronę środowiska.

W 2005 r., po śmierci Wojciecha Dutki, postanowiono nazwać Nagrodę jego imieniem. Od 2006 r. wyróżnienie to wręczane jest osobom, które aktywnie działają na rzecz zrównoważonego rozwoju, rozpowszechniają i wdrażają przedsięwzięcia zmierzające do poprawy ochrony środowiska. Są to głównie samorządowcy, przedsiębiorcy i naukowcy. W tym samym roku postanowiono rozszerzyć grupę honorowanych osób i powołać jeszcze jedną kategorię. Nagrodę przyznaje się odtąd również dziennikarzom, publicystom i zespołom redakcyjnym promującym postawy ekologiczne, których publikacje w znacznym stopniu przyczyniają się do podnoszenia poziomu wiedzy społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i którzy kierują się obiektywizmem w relacjonowaniu spraw ekologii w mediach.
 
Dotychczasowi laureaci
Pierwszym laureatem w 2002 r. był prof. Maciej Nowicki, obecny minister środowiska. W późniejszych latach Nagrodę otrzymali – Czesław Śleziak (2003 r.), ks. prof. Stanisław Zięba (2004 r.), pośmiertnie Wojciech Dutka (2005 r.), prof. Stefan Kozłowski i redakcja miesięcznika „AURA” (2006 r.), Barbara Kozal i Dziennikarska Agencja Wydawnicza MAXPRESS (2007 r.). W poprzednim roku uhonorowany został Andrzej Kassenberg, który podczas odbierania Nagrody powiedział:
To wyróżnienie jest dla mnie szczególnie ważne, bo nagrodzona została pewna droga postępowania, która ma doprowadzić do tego, żeby sprawy środowiska traktowane były równoprawnie z najważniejszymi kwestiami państwowymi. Motywacją do działania jest dla mnie fakt, że ocenią nas przyszłe pokolenia. Staram się występować w ich imieniu, bo to nasze dzieci i wnuki będęą ponosić konsekwencje podejmowanych przez nas decyzji.
Nagrody dla dziennikarzy w ubiegłym roku nie przyznano.
 
Kryteria przyznawania Nagrody
W tegorocznej, ósmej edycji kandydatury należy zgłaszać do 15 września br. Zgłoszenie powinno zawierać uzasadnienie i opis dokonań kandydata, z ewentualnymi opiniami innych podmiotów dotyczących jego działalności, a w przypadku zgłoszenia dziennikarzy i redakcji – opis działalności wraz z wykazem publikacji. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje, stowarzyszenia twórcze i zawodowe, izby branżowe, redakcje, a także firmy i członkowie Kapituły Nagrody.
Pod koniec września Kapituła, składająca się m.in. z redaktor naczelnej „Przeglądu Komunalnego”, przewodniczącego Rady Programowej Wydawnictw Komunalnych i dotychczasowych laureatów Nagrody, podejmie decyzję, kto zwycięży w tegorocznej edycji. Kandydaci będą oceniani wg następujących kryteriów: działalności zawodowej i społecznej, rodzaju i skali wdrożonych przedsięwzięć w zakresie promocji zrównoważonego rozwoju, walorów społecznych i ekonomicznych osiągnięć kandydata, a w przypadku kandydatów w kategorii dziennikarzy: rzetelność i obiektywizm w relacjonowaniu zagadnień, moralno-etyczny aspekt kandydata, walory społeczne i ekonomiczne dokonań oraz istotna wartość edukacyjna i wpływ na kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa.
Tegorocznych laureatów nagrody będzie można poznać podczas Gali Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego, która odbędzie się 23 listopada br. w Poznaniu.
Jeśli znają Państwo osoby, które zasługują na to, by dołączyć do grona laureatów, prosimy o nadsyłanie ich kandydatur na adres redakcji „Przeglądu Komunalnego”.
 
Aleksandra Kowalczyk, koordynator konkursów