Ogród botaniczny to w pełni urządzony i zagospodarowany teren będący miejscem uprawy roślin z różnych siedlisk. Na jego terenie mogą być prowadzone badania naukowe i szeroko rozumiane działania edukacyjne. 
Takim cechami charakteryzują się duże ogrody, na terenie których znajduje się odpowiednia infrastruktura techniczna umożliwiająca uprawę roślin z różnych stref klimatycznych, a w przynależących do nich laboratoriach można przeprowadzać badania na szeroką skalę. Niestety na taki rodzaj założenia muszą być przeznaczane bardzo duże pieniądze. Zazwyczaj miejsce powstania takich obiektów nie jest wybierane przypadkowo ? zakładane są one przy dominujących ośrodkach naukowych typu uniwersytet czy instytut.
Jednocześnie można odnieść wrażenie, że brakuje edukacji ekologicznej na bardzo podstawowym poziomie. W pędzie dnia dzisiejszego oraz dzięki szerokiej wiedzy szkolnej my dorośli, a nawet nasze dzieci, często umiemy rozprawiać o szczegółach DNA czy fizyki molekularnej, jednak mamy kłopoty z rozpoznawaniem popularnych roślin. I tak często na świerki, jodły czy daglezje mówi się ?choinka?, a równie łatwo myli się lipę z klonem. Może więc nauka z zakresu poznawania roślin powinna przyjmować trochę inną formę, prostą w swoim przekazie, przystępniejszą i bardziej dostosowaną do dzisiejszego odbiorcy?
Uzupełnienie wiedzy
Zdaje się, że świetnym rozwiązaniem na tego typu problemy są niewielkie przestrzenie, które trudno nazwać ogro...