Gospodarka odpadami stanowi jedną z bardziej problematycznych gałęzi gospodarki komunalnej. Przyczyn tego stanu rzeczy doszukiwać się można w wielu czynnikach – od braku zakorzenienia w polskiej obyczajowości dbałości o środowisko poczynając, poprzez wieloletnie zaniedbania w dziedzinie finansowania niezbędnych inwestycji, na pewnej legislacyjnej niemocy, jaka przez wiele lat panowała w polskim parlamencie w tej niezwykle ważkiej dziedzinie, kończąc.
Całości obrazu dopełniają zobowiązania akcesyjne, które nakładają na Polskę obowiązek osiągnięcia odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu odebranych od wytwórców odpadów komunalnych. Wszystko to złożyło się na konieczność wypracowania praktyki, która pozwoliłaby na wykorzystanie dostępnych w ramach programów operacyjnych funduszy unijnych przeznaczonych na inwestycje w gospodarkę odpadami.
Bardzo ważnym zagadnieniem jest kwestia dopuszczalności udzielania wsparcia na realizację projektów odpadowych w świetle unijnego prawa pomocy publicznej. Będzie tu mowa wyłącznie o pomocy udzielanej na projekty odpadowe w formie tzw. rekompensaty za świadczenie usług publicznych w ramach umów wykonawczych zawieranych pomiędzy zakładem zagospodarowania odpadów a gminą macierzystą (związkiem międzygminnym). Pominięte będą rozwiązania stosowane w niektórych regionalnych programach operacyjnych, dopuszczające ...