Unia wesprze mniejsze projekty
Z dr. Kazimierzem Kujdą, prezesem Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o wsparciu inwestycji branży wodociągowo-kanalizacyjnej rozmawia Piotr Talaga, redaktor naczelny wydawnictw firmy Abrys.
Dotychczas podpisano ok. 100 umów wspierających przedsięwzięcia związane z gospodarką wodno-ściekową. Czy pieniądze nie pojawiają się zbyt późno?
Z pewnością byłoby znacznie lepiej, gdyby ze środków przyznanych na gospodarkę wodno-ściekową w ramach POIiŚ 2014-2020 można było korzystać już w 2014 r., a nie od drugiej połowy 2016 r. Na pewno spowodowane przez naszych poprzedników opóźnienie rozpoczęcia realizacji POIiŚ 2014-2020 nie ułatwi zadania ani samorządom, ani spółkom komunalnym odpowiedzialnym za gospodarkę ściekową, ani też instytucjom, które zajmują się wydatkowaniem pieniędzy. Obecnie należy dołożyć starań, aby pozostały do dyspozycji siedmioletni okres kwalifikowania kosztów został efektywnie wykorzystany. Już teraz, po analizie prawie 300 złożonych wniosków o dofinansowanie, widać wyraźnie, że obecna perspektywa będzie się znacznie różnić od poprzedniej. Wystarczy porównać wykonanie podstawowego wskaźnika, jakim jest budowa sieci kanalizacyjnych. W obecnej perspektywie plan opiewa na 6,5 tys. km, przy czym jego realizacja, dzięki dotychczas podpisanym 100 umowom, sięga jedynie 18%. Natomiast w poprzedniej perspektywie można byłoby go wykonać z naddatkiem dzięki niespełna 90 umowom zawart...