Ciągniki jednoosiowe mogą współpracować z szeroką gamą osprzętu. Są skonstruowane tak, aby mógł je obsługiwać pieszy operator. Wykorzystywane są w rolnictwie, ogrodnictwie oraz w firmach komunalnych.

Przy pomocy ciągnika jednoosiowego w terenach zieleni można wykonać podstawowe zabiegi uprawowe i urządzeniowe (np. przygotowanie gleby pod siew, orkę, bronowanie), pielęgnacyjne (np. wertykulację, areację, koszenie trawnika), a także pracochłonne czynności porządkowe (zamiatanie czy uprzątnięcie śniegu z ciągów pieszych). Ciągnik jednoosiowy i odpowiednio dobrany osprzęt mogą zastąpić kilka specjalistycznych maszyn.

Trochę historii
Historia ciągnika jednoosiowego związana jest z wynalezieniem i rozwojem glebogryzarki ogrodniczej. Pierwsza taka maszyna została zbudowana w 1912 r. na farmie w Gigandra w Australii przez Artura Clifforda Howarda. Ten sam wynalazca opracował także pierwszy L-kształtny nóż glebogryzarki. W 1915 r. Amerykanin, Rush Hamilton, opracował i opatentował koncept pierwszego ciągnika. Pierwsze jednoosiowe ciągniki używane były do pchania wagoników kopalnianych z urobkiem.
Największy rozkwit konstrukcji ciągników jednoosiowych nastąpił w latach 50. w Japonii. Z powodu dużej ilości mało powierzchniowych, rodzinnych gospodarstw ogrodniczych ogromną popularnością cieszyły się tam właśnie miniciągniki, najczęściej o mocy...