Krajowa Rada Gospodarki Wodnej (KRGW), powoływana przez ministra środowiska, jest organem mającym umocowanie w zapisach Prawa wodnego. Rada składa się z 30 członków, jej kadencja trwa cztery lata, a do kompetencji należy wyrażanie opinii w sprawach związanych z szeroko pojętą gospodarką wodną.
W tym roku upływa kadencja Rady powołanej 5 maja 2002 r., w związku z czym w Ministerstwie Środowiska rozpoczęły się prace, które mają doprowadzić do skompletowania nowego jej składu.
Dotychczas w Radzie zasiadali głównie przedstawiciele jednostek naukowych, instytutów i organizacji pozarządowych zajmujących się zagadnieniami z dziedziny ochrony środowiska. Aż trzech swoich członków miał Hydroprojekt, a jednego Polski Związek Wędkarski. W skład Rady wchodzili również delegaci ze środowiska meliorantów, metereologów, geologów, a także przedstawiciel wodociągów. Niestety, w obecnym jej gronie zabrakło osób reprezentujących użytkowników wód z branży turystycznej oraz, co budzi największe zdziwienie, przedstawicieli z branży energetyki wodnej. Należy podkreślić, iż z całą pewnością branża ta w istotny sposób wpływa na gospodarkę wodną kraju. Na terenie Polski działa już niemal 700 obiektów, które wykorzystując spiętrzenia wodne, produkują energię elektryczną. Mają one zatem niebagatelny wpływ m.in. na stosunki wodne w poszczególnych regionach kraju, na wielkość i sposób retencjonowania wody itp.
Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych oraz Towarzystwo Elektrowni Wodnych...