W skali globalnej uprawy roślin energetycznych mogą zastępować naturalne siedliska przyrodnicze, natomiast inaczej wygląda to w Europie, gdzie siedlisk zbliżonych do naturalnych pozostało niewiele.

Krajobraz terenów rolniczych w Europie ulega przekształceniu w wyniku zastępowania jednych upraw przez inne, czy też wskutek zmiany sposobu gospodarowania. W powszechnym mniemaniu ptaki krajobrazu rolniczego są uważane za pospolite, lecz w rzeczywistości ich liczebność od wielu lat drastycznie zmniejsza się w całej Europie. W Unii Europejskiej oblicza się tzw. Farmland Bird Index (FBI), oparty na liczebności 37 pospolitych ptaków krajobrazu rolniczego. Ich ilość zmalała w Europie w ciągu trzech dekad o ponad połowę. Nawet uwzględniając pewną regionalną i gatunkową zmienność, całościowy obraz pozostaje jednoznaczny ? krajobraz rolniczy staje się coraz mniej przyjazny dla ptaków. Jest to konsekwencją postępującej intensyfikacji rolnictwa ? scalania gruntów i zwiększania się powierzchni pól, niszczenia ?nieproduktywnych? elementów krajobrazu (zadrzewień, krzewów, miedz, oczek wodnych), zmian w strukturze upraw, zwiększonej mechanizacji, i masowego stosowania środków ochrony roślin. 
Obecnie zaistniał kolejny problem ? pojawienia się wielkoprzestrzennych upraw, o których wpływie na populacje ptaków wiemy stosunkowo niewiele. Niektóre z roślin energetycznych wprowadzono do uprawy stosunkowo niedawno i brakuje wiarygodnych informacji o tym, ja...