Obowiązująca od 15 listopada ub.r. Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (ustawa o ocenach) określa, że projekty np. polityk, strategii, planów lub programów, których opracowywanie przewidziane jest w ustawach, wymagają przeprowadzenia postępowania w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (s.o.o.ś.).

Odnosi się to do dokumentów z różnych sektorów gospodarki. Dotyczy to również uproszczonych planów urządzenia lasu, opracowywanych na zlecenie i koszt starosty.
Obecnie obowiązujący system planowania urządzeniowego w lasach prywatnych wynika z Ustawy z 28 września 1991 r. o lasach oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska z 28 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu sporządzania planu urządzenia lasu, uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu (DzU nr 256, poz. 2151).
Zasadnicze rozstrzygnięcia odnośnie planowania urządzeniowego w tych aktach dotyczą np. rodzaju dokumentacji urządzeniowej w zależności od kategorii i powierzchni lasu. Uproszczone plany urządzenia lasu sporządza się dla zwartych kompleksów leśnych o powierzchni powyżej 10 ha, a dla mniejszych obszarów leśnych wykonuje się inwentaryzację stanu lasu. Pełne plany urządzenia lasu sporządza się dla la...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?