Polska Izba Gospodarki Odpadami w lipcu br. podjęła współpracę z firmą Security Training and Consulting Center z Częstochowy. W efekcie przygotowane zostaną dedykowane specjalnie dla przedsiębiorstw gospodarki odpadami szkolenia i publikacje z zakresu BHP oraz indywidualnych usług doradczych dla poszczególnych spółek. Jednym z elementów szkolenia jest autorski program kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Warto przekazać pracownikom firm podstawową wiedzę dotyczącą podstawowych zabiegów resuscytacyjnych.

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) może zdarzyć się każdemu bez względu na wiek, wykonywany zawód czy płeć. Według Europejskiej Rady Resuscytacji, co roku w Europie z przyczyn kardiologicznych 700 tys. osób doznaje NZK. Oczywiście, są grupy podwyższonego ryzyka: mężczyźni, osoby starsze, prowadzący niezdrowy tryb życia – palacze, źle odżywiający się czy osoby pracujące i żyjące w stresie. Osoby pracujące w sektorze gospodarki odpadami nie są wyjątkiem w tych statystykach. Można dużo pisać o profilaktyce związanej z chorobami serca, które są tzw. kardiologicznymi przyczynami NZK, jednak nie zawsze uda się uniknąć NZK. Co więc można zrobić, aby pomóc osobie, która nagle traci przytomność i stwierdzamy u niej brak oznak życia?
Kolejność czynności, które należy wykonać w ramach pierwszej pomocy w takiej sytuacji, nazywamy podstawowymi zabiegami resuscytacy...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?