W przemysłowym procesie przerobu baterii cynkowo-węglowych bardzo istotnym elementem jest uwolnienie tzw. masy czarnej – substancji zawierającej cynk, mangan oraz węgiel (od metalowej obudowy baterii).
 
W zakładach zajmujących się zagospodarowaniem tych surowców wtórnych proces przerobu zakłada głębokie rozdrobnienie baterii w rozdrabniaczu nożowym. Potem następuje wydzielenie na drodze separacji elektrodynamicznej i klasyfikacji na sicie o oczku 10 mm cynku metalicznego oraz masy czarnej. Z uwagi na fakt, że znaczna część baterii posiada obudowę z blachy stalowej, która po rozdrobnieniu zanieczyszcza produkt cynkonośny, proponuje się inny schemat przerobu tego typu złomu. Zakłada on rozdrobnienie złomu baterii w prototypowej kruszarce walcowo-śrubowej, gdzie oprócz sił zgniatających występują siły ścinające, umożliwiające rozwarstwienie obudowy baterii i uwolnienie masy czarnej bez niepotrzebnego niszczenia obudowy. Produkt rozdrobniony kierowany byłby do separacji wodno-powietrznej w prototypowym separatorze hydrodynamicznym, w którym otrzymywałoby się trzy produkty: produkt metaliczny, masę czarną o granulacji < 1 mm, produkt odpadowy (tworzywa, papier itp.).
 
Kruszarka walcowo-śrubowa
Składa się ona z dwóch gwintowanych walców (fot. 1, 2), obracających się w przeciwnych kierunkach. Na pobocznicy walców nacięte...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?