Usługi rzemiosła w projektowaniu urbanistycznym
W literaturze nie spotyka się jednolitej definicji rzemiosła, istnieje jednak co najmniej kilkadziesiąt różnych specjalizacji, które mogą być objęte tym mianem. Rodzi się pytanie, czy działalność taka posiada przełożenie na ustalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Pod pojęciem „usługi” jeszcze stosunkowo niedawno rozumiano wykonywanie za odpłatnością prostych czynności przy użyciu nieskomplikowanych narzędzi, maszyn i urządzeń w celu zaspokojenia elementarnych potrzeb ludzkich. Działalności o bardziej złożonych procesach technologicznych, wymagające większej wiedzy i umiejętności bądź też znacznych nakładów finansowych, klasyfikowano już zazwyczaj w ramach sektora produkcyjnego. Uprzemysłowienie odzwierciedlało zatem poziom rozwoju gospodarki centralnie zarządzanej, podlegając szczególnej trosce i opiece państwa.
Zatracone relacje mistrz – uczeń
Obecnie, w warunkach wolnego rynku, obserwuje się tendencje odwrotne, polegające na szybkim przyroście liczby jednostek ekonomicznych i wielkości zatrudnienia – przede wszystkim w sferze szeroko rozumianych usług o profilu niematerialnym. Miastotwórcze znaczenie przemysłu zostało zmarginalizowane i jedynie przedsiębiorstwa innowacyjne, będące jednocześnie przyjazne dla środowiska naturalnego, mogą stan...