Komunalne osady ściekowe są odpadami nietypowymi. Wiele osób często wiąże je raczej z gospodarką wodno-ściekową niż odpadową. Ponadto ich nazwa jest myląca. Sugeruje, że mamy do czynienia z odpadami komunalnymi – a w rzeczywistości jest to odpad inny niż komunalny (de facto przemysłowy). Na tym tle rodzą się też trudności przy ich odróżnianiu od innych osadów ściekowych, których wyróżnia się kilka rodzajów (kryterium – miejsce powstania).

Problemy takie można mnożyć. Jednym z najbardziej istotnych wydaje się wyróżnienie przez ustawodawcę dodatkowego pojęcia „ustabilizowane komunalne osady ściekowe”, które zostało zdefiniowane tylko częściowo.
Sprzeczność przepisów
Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 3 pkt 2 Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU z 2011 r. nr 106, poz. 622, z póżn. zm.), komunalne osady ściekowe wyróżnia ich pochodzenie (ścieki komunalne lub inne ścieki o podobnym składzie) oraz miejsce powstania (oczyszczalnia ścieków, komora fermentacyjna lub inna instalacja służąca do oczyszczania ścieków). Brakuje tu dodatkowych wskazówek co do ich stanu (właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych). Nie można zatem wykluczyć, iż komunalny osad ściekowy może być odpadem niebezpiecznym. Jednocześnie nie ma wątpliwości, że podstawowe zasady zagospodarowania komunalnych osad&o...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?