Realizacja wymienionych w niniejszym tekście uregulowań prawnych zapoczątkowała prace legislacyjne nad zmianą przepisów Prawa energetycznego i przygotowaniem projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Obowiązujący w Polsce system prawny, w tym w szczególności Ustawa z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (DzU z 2012 r. poz. 1059, ze zm.), w kompleksowy sposób reguluje kwestię rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, włączając w to elementy systemu wsparcia, ułatwienia o charakterze administracyjnym, kwestie preferencji przyłączania odnawialnych źródeł do sieci, zasady wykonywania działalności gospodarczej czy typu prosumenckiego. Natomiast wraz z przepisami środowiskowymi obejmuje także zagadnienia oceny wpływu tych źródeł na zdrowie ludzkie, środowisko, walory turystyczne, krajobrazowe i przyrodnicze oraz gospodarkę.

Uregulowania te są podstawą realizacji przez Polskę założeń Krajowego planu działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, w tym w szczególności realizacji celów w obszarze udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym do 2020 r.

Minister gospodarki jest odpowiedzialny za promowanie i rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w kraju, a dodatkowo poprzez tworzone przepisy prawne zachęca potencjalnych inwestorów do podejmowania działań inwestycyjnych w zakresie wytwarzania energii z takich źródeł. Podstawą tych działań jest, zgodnie z postan...