Powoli kończą się terminy ważności wielu koncesji na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego w Polsce. Pojawia się ryzyko ich utraty.

Operatorzy muszą pilnie uzyskać decyzje środowiskowe, warunkujące możliwość przedłużenia poszczególnych koncesji. Co może zatrzymać operatorów? Może oni sami? Analiza bieżących prac formalno-prawnych na przykładzie koncesji Wieluń firm San Leon Energy i Hutton Energy może stanowić próbę odpowiedzi na to pytanie.

Pomimo braku progazowych, znowelizowanych regulacji prawnych oraz wskutek ciągłego zamieszania związanego z ich wprowadzeniem, w Polsce na dużą skalę realizowane są prace nad dokumentacją prawną, umożliwiającą wykonywanie odwiertów poszczególnym operatorom. W szczególności firmy starają się doprowadzić do wydłużenia obowiązywania ich koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych, gdyż w przypadku części operatorów wygasają one w latach 2014-2015.

Warunki przedłużenia koncesji

Jednym z warunków koniecznych do uzyskania przedłużenia obowiązywania koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczej w Polsce jest załatwienie stosownej decyzji środowiskowej dla poszczególnych etapów prac. Decyzję taką można uzyskać u lokalnych władz, kompetentnych do działania na terenie objętym koncesją.

Rodzi się pytanie, czy w tak krótkim czasie firmy przygotują odpowiednią strategię i zdążą ze wszystkimi wymaganymi procedurami środowiskowymi przed wygaśnięciem obowiązywania ich koncesji, cz...