Zgodnie z postanowieniami art. 83 ust. 1 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2015 r. poz. 1651), regułą jest, że drzewa rosnące poza lasami mogą być usunięte dopiero na podstawie zezwolenia wydanego przez właściwy organ administracji. Jednak jak w przypadku każdej reguły, istnieją pewne wyjątki.

Z punktu widzenia posiadaczy nieruchomości oraz organów odpowiedzialnych za ochronę zieleni, bardzo ważnym zagadnieniem jest więc precyzyjne ustalenie, w jakich przypadkach zezwolenie będzie wymagane. To kwestia niezwykle istotna z punktu widzenia odpowiedzialności administracyjnej, gdyż co do zasady kary pieniężne na podstawie art. 88 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody mogą być wymierzone wówczas, gdy wymagane jest zezwolenie.

Źródło wielu kontrowersji

Nie będę omawiał wszystkich wyjątków, lecz ograniczę się jedynie do tego, który w dotychczasowym stanie prawnym nie występował, a który może stanowić źródło wielu kontrowersji. Zgodnie z postanowieniami at. 83f ust. 1 pkt 2 ustawy, z obowiązku uzyskania zezwolenia zwolnione jest usuwanie krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni. Natomiast zgodnie z postanowieniami pkt 5 tego samego przepisu, z obowiązku uzyskani...