Usuwanie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków raz jeszcze
Drzewa i krzewy znajdujące się na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków powinny podlegać szczególnej ochronie. Z jednej strony stanowią cenną wartość przyrodniczą, a z drugiej w istotny sposób wpływają na estetykę zabytku, w sąsiedztwie którego się znajdują lub którego są częścią.
Zmiany wprowadzane w tym zakresie mogą być trudne do odwrócenia. Dlatego też do niedawna występował w tym zakresie dualizm ochrony. Z jednej strony ochrona była zapewniana na podstawie rozwiązań prawnych stanowiących podstawę ochrony przyrody, z drugiej równocześnie znajdowały zastosowanie rozwiązania prawne stanowiące podstawę ochrony zabytków. Niestety, taka sytuacja w praktyce wywoływała wątpliwości dotyczące tego, czy nie jest to przejaw nadmiernego formalizmu. Dlatego też podejmowano działania zmierzające do zmiany tego stanu.
Zwieńczeniem tych prac była Ustawa z 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw ? dalej zwana ustawą zmieniającą (DzU z 2017 r. poz. 1595), która zgodnie z postanowieniami jej art. 10 w interesującym nas zakresie (czyli związanym z usunięciem drzew lub krzewów) weszła w życie 9 września 2017 r.
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 6 ustawy zmieniającej, nowe brzmienie otrzymał art. 36 ust. 1 pkt 11 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, który po zmianach przewidywał, że pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga: p...