Usuwanie odpadów w nowych przepisach

Znowelizowane przepisy ustawy o odpadach stanowią istotną przebudowę konstrukcji prawnej. Posiadacz odpadów jest obowiązany do ich nadzorowania.

Ustawa z 19 lipca 2019 r. nowelizująca ustawę o odpadach (Ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 r. ? DzU z 2018 r. poz. 992, ze zm., dalej jako ustawa o odpadach albo u.o.) przebudowała m.in. przepisy rozdziału 8 w dziale II, dotyczące tzw. usuwania odpadów, zmieniając także tytuł tego rozdziału (ze sformułowania ?usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania? pozostały tylko dwa pierwsze słowa).

Nowa instytucja prawna

Zmiany dokonane w treści wskazanego rozdziału 8, dotychczas obejmującego tylko art. 26, polegają z jednej strony na modyfikacjach odnoszących się do części przepisów zawartych we wspomnianym art. 26, z drugiej na dodaniu nowego art. 26a, dość mocno rozbudowanego, bo składającego się z dwunastu jednostek. Sama zmiana tytułu sugeruje, że obecnie w przepisach tego rozdziału mamy do czynienia z nową instytucją prawną, niemieszczącą się w pojęciu ?gospodarowanie odpadami? ? definicja tego ostatniego (art. 3 ust. 1 pkt 2 u.o.) działań określanych jako ?usuwanie odpadów? nie wymienia.

Ustawodawca tego pojęcia nie zdefiniował, z treści przepisów rozdziału 8 wynikałoby, że chodzi o fizyczne właśnie usunięcie odpadów z miejsca, w którym w danym momencie się znajdują, a n...