Wypełnienie głównego celu środowiskowego RDW 2000/60/UE dotyczącego zapewnienia dobrego stanu wód powierzchniowych nie będzie możliwe bez odpowiedniego oczyszczania ścieków deszczowych.
Ścieki deszczowe, spływające ze zlewni zurbanizowanej, powstające w fazie spływu powierzchniowego, charakteryzują się wysoką zmiennością składu zanieczyszczeń oraz nierównomiernością zrzutu ładunku zanieczyszczeń w jednostce czasu.
Ścieki opadowe powinny być poddane procesom oczyszczania fizycznego (sedymentacja i filtracja), jak również mikrobiologicznego. Realizacja tego ostatniego sposobu oczyszczania jest utrudniona z uwagi na losowość występowania opadów atmosferycznych i znaczne wahania składu spływów deszczowych. Zrealizować te założenia można w obiekcie hydrofitowym, który zapewnia równoczesne oczyszczanie ścieków w procesach o charakterze biologicznym, chemicznym oraz fizycznym1. Do zalet systemów hydrofitowych należą także ich naturalny wygląd, odporność na zmienne obciążenia hydrauliczne, znikome zapotrzebowanie na energię oraz niemal bezobsługowa praca. Obiekty hydrofitowe do oczyszczania wód z kanalizacji ogólnospławnej stosowane są od lat w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Holandii oraz USA i Australii. W Wielkiej Brytanii i Norwegii metoda ta od kilkunastu lat stosowana jest powszechnie do oczyszczania spływów z autostrad i dr&...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?