Seminarium "Bioenergia w rolnictwie" - POLAGRA FARM 2003



Przemiana energii promieniowania słonecznego na energię cieplną odbywa się w kolektorach słonecznych. Strumień promieniowania słonecznego, padając na powierzchnię absorbera kolektora pokrytą odpowiednią farbą selektywną, zostaje pochłonięty i przekształcony na energię cieplną na zasadzie zjawiska przyrostu drgań cieplnych atomów w cząstkach absorbera. Nośnikiem energii cieplnej uzyskanej w kolektorze może być powietrze lub ciecz.


Wartość użyteczna energii słonecznej

Energia słoneczna to taka, którą można wykorzystać w sposób użyteczny. Miarą wykorzystania tej energii jest wartość użyteczna gęstości strumienia cieplnego, uzyskiwana z 1 m² powierzchni kolektora (jest ona uzależniona od rodzaju kolektora, jego budowy, sprawności cieplnej oraz kąta pochylenia kolektora do poziomu).
W Polsce gęstość strumienia energii promieniowania słonecznego wynosi 930-1163 kWh/m²/rok1. Uwzględniając zjawisko pochłaniania i rozpraszania w atmosferze, sprawności cieplnych kolektorów i optymalnych kątów pochylenia kolektora przy liczbie godzin nasłonecznienia 1400-1700 h, można uzyskać w okresie letnim gęstość strumienia cieplnego 40-600 W/m², w okresie zimowym 100-200 W/m², a dla całego roku średnio 40 W/m². Latem można u...