Pompa ciepła to urządzenie znane i wykorzystywane od dawna, popularnie zwane lodówką. Jednak może być także wykorzystywane do pozyskiwania znacznych ilości energii ze środowiska – powietrza, gruntu, wody. Niezwykle korzystne jest stosowanie pomp ciepła do odzyskiwania energii cieplnej w procesach technologicznych, w których usuwane jest ciepło odpadowe, tzn. o niskich parametrach.

Coraz lepiej uświadamiamy sobie skutki czerpania energii z klasycznych źródeł, np. ze spalania paliw konwencjonalnych (węgla, ropy naftowej, gazu). Pompa ciepła pozwala wykorzystywać ciepło zawarte w otoczeniu, w środowisku naturalnym, ograniczając zużycie paliw. Nic więc dziwnego, że na świecie w ostatnim dwudziestoleciu zwrócono baczną uwagę na możliwości wykorzystania tego urządzenia, przede wszystkim do celów ogrzewania budynków w systemie rozproszonych kogeneracyjnych źródeł energii.

Trochę historii

W 1974 r. 15 najbardziej rozwiniętych krajów świata powołało do życia organizację, która zajęła się śledzeniem i analizą sytuacji energetycznej na świecie, czyli Międzynarodową Agencję Energii (IEA – International Energy Agency). Zakres zainteresowań tej instytucji, skupiającej obecnie 26 rozwiniętych krajów, można poznać studiując jej stronę internetową (www.iea.org). Był to czas gwałtownego zwiększenia cen ropy naftowej.
Już 4 lata p...