inwestycja firmy POLDANOR

W czerwcu 2005 r. została otwarta biogazownia rolnicza w Pawłówku. W związku z tym, że inwestycja łączy w sobie zagospodarowanie odpadów organicznych oraz produkcję energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu, musi spełniać szereg wymogów prawnych.


Biogazownia w Pawłówku jest budowlą rolniczą, w związku z czym jej usytuowanie oraz szczegółowe warunki techniczne powinny odpowiadać przepisom zawartym w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 7 października 1997 r. (DzU nr 132, poz. 877). Jednym z wymogów zawartych w tym rozporządzeniu jest odległość komór fermentacyjnych od innych komór i zbiorników biogazu, która powinna wynosić 15 m w przypadku komór o pojemności do 100 m3, a dla większych – 30 m. Rozporządzenie ustala również parametry poszczególnych pomieszczeń, elementów wyposażenia i otoczenia biogazowni.
Jednak wypełnienie niektórych, często restrykcyjnych przepisów może nastręczać trudności inwestorom oraz podnosić koszty inwestycji. Przykładem może być konieczność zachowania odległości pomiędzy komorami, która w przypadku biogazowni w Pawłówku okazała się dość uciążliwa. Ze względu na fakt, iż oprócz budowli i urządzeń bezpośrednio związanych z produkcją biogazu znajduje się tu również ogólne wyposażenie techniczne inwestycji, mają zastosowanie przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny od...