Do czasu, kiedy cały potencjał produkcyjny rolnictwa będziemy zmuszeni wykorzystywać do produkcji żywności, a stanie się to być może już za 15, 30, 50 lub więcej lat, zamiast ograniczać produkcję rolną, można wolny potencjał rolnictwa zaprząc do wytwarzania energii.

Korzyści płynące z rozwoju produkcji energii odnawialnej ze źródeł rolniczych i spełniające społeczne oczekiwania to: stabilizacja produkcji rolniczej dzięki przesunięciu części upraw na cele energetyczne, utrzymanie potencjału produkcyjnego polskiego rolnictwa na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo żywnościowe Polski, zmniejszanie uzależnienia Polski od importowanej energii, ograniczanie emisji gazów cieplarnianych oraz tworzenie nowych miejsc pracy w otoczeniu rolnictwa.
W warunkach Polski najbardziej perspektywicznym kierunkiem rozwoju energii odnawialnej jest produkcja biomasy na cele energetyczne – zarówno do produkcji paliw płynnych, jak i na cele grzewcze. Zadanie dla rządu to stworzenie warunków, pozwalających na osiąganie w najbliższym okresie wymienionych wyżej korzyści. Rosnące ceny paliw ropopochodnych przy relatywnie malejących cenach głównych płodów rolnych stwarzają coraz lepsze warunki ekonomiczne do produkcji biomasy na cele energetyczne.

Rozwiązania prawne zawarte w ustawach
Przy uwzględnieniu wszystkich czynników przygotowane zostały prawne podstawy do rozwoju rynku energii ze źródeł odnawialnych. Weszły w życie ustawy – o biokomponentach ...