Nałęczów leżący na Wyżynie Lubelskiej, w strefie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, został wpisany do rejestru zabytków woj. lubelskiego. Znane tu od ponad 200 lat wody mineralne są naturalnym środkiem przyrodoleczniczym, wykorzystywanym do zabiegów balneologicznych, jak również do picia i produkcji wód mineralnych. Aby woda z wodociągów miała równie dobre parametry jak ta źródlana, musi być dobrze uzdatniona. Stronę praktyczną tego zagadnienia przedstawiono podczas „II ogólnopolskich warsztatów szkoleniowych dla eksploatatorów stacji uzdatniania wody”, zorganizowanych przez Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich w dniach 2-4 września br. w Nałęczowie. Myślą przewodnią spotkania była wymiana doświadczeń w zakresie eksploatacji stacji uzdatniania wody podziemnej i powierzchniowej. Na warsztaty przybyli pracownicy SUW z całego kraju, eksploatujący różne układy i urządzenia technologiczne. Do Nałęczowa przyjechało ponad 100 osób z przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, w tym zarówno przedstawiciele największych wodociągów, jak i średnich i mniejszych jednostek. Na warsztaty przybyli także delegaci najpoważniejszych firm związanych z technologią wody.
Na spotkaniu zaprezentowano ciekawe referaty, m.in. „Doświadczenia wodociągów Rewal dotyczące dezynfekcji wody wodociągowej intensywnie skolonizowanej przez bakterie zimnolubne”, „Doświadczenia z wodociągu w Iskrzyni w usuwaniu bakterii Clostridium z wody pitnej”, „Procedury postępowania na wypadek skażenia bakteriologicznego wód”, „Doświadczenia eksploatacyjne małych wodociągów na przykładzie wybranych stacji uzdatniania wody woj. wielkopolskiego”, „Doświadczenia PUK Gryfino z likwidacją skażenia trichloroetylenem”. Ponadto omówiono problematykę nadzoru nad jakością wody w kontekście przepisów z punktu widzenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz procedury doboru uziarniania złóż filtracyjnych w kształtowaniu działań eksploatacyjnych. Nie zabrakło także zagadnień związanych z użytkowaniem filtrów poziomych na przykładzie wybranych stacji uzdatniania wody. Przedstawiono również badania i testy technologiczne w procesie projektowania i modernizacji SUW oraz wygłoszono referat nt. odkwaszania wody z wykorzystaniem złóż węglanowych i dolomitowych na przykładzie wodociągów z Dolnego Śląska i Częstochowy. Z kolei reprezentanci Iskrzyni podzielili się swoimi doświadczeniami w redukcji mętności i barwy wody z rzeki Wisłok. Interesujące okazały się także omówione metody zabezpieczeń antykorozyjnych zbiorników stalowych, stosowanych w technologii uzdatniania wody pitnej.
We wrześniu 2010 r. planowane jest kolejne (już trzecie) warsztatowe spotkanie tego typu, na które wszystkich eksploatatorów SUW już dzisiaj organizatorzy serdecznie zapraszają.