Użytkowanie gruntów pod wodami – analiza wpływu ustawy na rozwój energetyki wodnej
Ustawa z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne wprowadziła do polskiego systemu prawnego nową, nie stosowaną dotychczas, instytucję. Użytkowanie gruntów pod wodami należącymi do Skarbu Państwa, bo o nim mowa, jest prawem, które skierowano do 6 rodzajów działalności gospodarczej.
Istota użytkowania „podwodnego”
Reżim prawny wód jest szczególną regulacją w stosunku do postanowień kodeksu cywilnego. Nie może to dziwić, gdyż wodę, ze względu na jej właściwości, trudno pomieścić w cywilistycznej koncepcji rzeczy. Wpływa to na zakres praw, przysługujących zarówno właścicielom, jak i użytkownikom. Grunty położone pod wodą stanowią już rodzaj rzeczy, w myśl cywilistycznej definicji zamieszczonej w art. 45 kodeksu cywilnego. W pełni uzasadnione zatem jest ich zaliczenie do nieruchomości. Jednak cecha, w postaci pokrycia omawianych gruntów przez wody płynące, decyduje o tym, iż prawodawca uznał za stosowne wyłączenie ich z normalnego obrotu cywilnoprawnego, z wyjątkami przewidzianym w ustawie Prawo wodne. Taki właśnie wyjątek stanowi instytucja użytkowania.
Ramy prawne nowego instrumentu gospodarowania wodami zostały usytuowane w art. 20 ustawy Prawo wodne. W myśl postanowień powołanego przepisu, przedmiotem prawa użytkowania są grunty pokryte wodami, które zarazem stanowią własność Skarbu Państwa. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, iż om...