Międzynarodowa konferencja V Bałtyckie Form Biogazu, zorganizowana przez Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku w dniach 16-17 czerwca, zgromadziła ok. 100 specjalistów z branży produkcji i utylizacji biogazu oraz syngazu. Podczas Forum skoncentrowano się na zagadnieniach utylizacji biomasy odpadowej. Program konferencji obejmował 39 referatów, w tym 17 wygłoszonych przez gości zagranicznych, i był podzielony na części związane z substratami, procesem fermentacji oraz technologiami zgazowania (biologicznego i cieplnego) odpadów miejskich. Patronat honorowy nad konferencją sprawował Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Wykład wprowadzający: ?Chemurgia ? alians strategiczny przemysłu chemicznego i rolnictwa w racjonalizacji wykorzystania biomasy?, wygłoszony przez prof. Janusza Gołaszewskiego z Uniwersytety Warmińsko-Mazurskiego, dotyczył zagadnień związanych z efektywnym wykorzystaniem biomasy. Przed utylizacją biomasy w instalacjach energetycznych warto wykorzystać ten surowiec do celu produkcji substancji o dużej wartości ekonomicznej. W związku z tym biogazownia powinna kończyć łańcuch wartości w przypadku przeróbki biomasy.

Drugi referat podczas sesji otwierającej wygłosił prof. Bo Svesson z Linkoeping University, który omówił rolę hydrolizy oraz mikroelementów w procesie fermentacji beztlenowej. Zwiększenie stopnia hydrolizy może nastąpić przez różnorodne fizyczne, chemiczne i biologiczne metody obróbki wstępnej: rozdrabniani...