VI edycja Konkursu “Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu rozstrzygnięta
To już tradycja, iż pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO poznajemy laureatów Konkursu o Puchar Recyklingu. Tak było i tym razem. Podczas Gali i uroczystego Finału nagrodzono firmy i instytucje prowadzące selektywną zbiórkę odpadów.
Wszystko zaczęło się w 1999 r. od Konkursu o Szklaną Statuetkę, który popierał selektywną zbiórkę stłuczki szklanej. Konkurs wciąż się rozrasta – w tym roku nagrody wręczono w sześciu kategoriach, które łączy wspólna nazwa: Konkurs „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu.
W bieżącej edycji zgłoszono kilkadziesiąt inicjatyw związanych z selektywną zbiórką odpadów. Działalność wielu organizacji, samorządów i firm startujących w Konkursie to prawdziwa miara przemian, jakie zachodzą w Polsce w dziedzinie selektywnej zbiórki.
Fakt, iż w tegorocznej edycji Konkursu zanotowaliśmy 365 zgłoszeń, bardzo dobrze świadczy o tym, iż selektywna zbiórka i sprawy z nią związane zaczynają na dobre gościć w naszej świadomości, przenikając do codziennego życia.
To prawda, że od pewnego czasu ekologia i recykling są tematem modnym, że dużo się o nich mówi i pisze. Często słyszy się o kolejnych spektakularnych akcjach obrońców przyrody. To wszystko jest bardzo ważne, stanowi bowiem o naszej przyszłości. Tylko poprzez uświadomienie sobie skali problemów, jakie niesie za sobą dla środowiska szybkie tempo rozwoju cywilizacyjnego, oraz podejmowanie natychmiastowych działań zaradczych możemy mieć pewność, że przyszłe pokolenia będą mogły cieszyć się czystą wodą w rzekach, a szumu lasu nie będą znały jedynie z archiwalnych nagrań.
Inicjatywy małych społeczności
Nadesłane do Konkursu zgłoszenia zwracają uwagę na to, jak wiele – jeśli chodzi o skuteczność podejmowanych działań – zależy od inicjatywy małych lokalnych społeczności, ich zaangażowania w problematykę ochrony środowiska i determinacji w osiąganiu postawionych sobie celów. Dotyczy to zwłaszcza kwestii radzenia sobie z odpadami, gdzie z jednej strony bardzo ważne jest zaszczepienie i utrwalenie w lokalnej społeczności chociażby nawyku ich segregacji, z drugiej zaś pojawiają się zadania wymagające bardzo wysokich nakładów i ścisłej współpracy administracji publicznej, rządowej i samorządowej ze społeczeństwem. Działania na rzecz środowiska podejmują lokalne społeczności, a także, co bardzo ważne, coraz liczniej reprezentowane w Konkursie organizacje pozarządowe. Żywo zainteresowana tymi zagadnieniami jest także młodzież, chętnie biorąca udział w akcjach i kampaniach na rzecz ochrony przyrody.
Obecna edycja obejmowała przedsięwzięcia zrealizowane w okresie od 1 września 2004 r. do 31 sierpnia 2005 r. Łącznie we wszystkich kategoriach zarejestrowano 356 zgłoszeń, w tym:
- w kategorii „Szklana Statuetka” – 77 zgłoszeń, udokumentowano zebranie 37 429,5 ton szkła,
- w kategorii „Srebrna Puszka” – 35 zgłoszeń, udokumentowano zebranie 245,879 ton puszek,
- w kategorii „Lider Zbiórki Tworzyw” – 82 zgłoszenia, udokumentowano zebranie 18 687,05 ton tworzyw sztucznych,
- w kategorii „Złota Bela Makulatury” – 68 zgłoszeń, udokumentowano zebranie 29 975,72 ton makulatury,
- w kategorii „Zielona Bateria” – 41 zgłoszeń, udokumentowano zebranie 92,329 ton baterii,
- w kategorii „Edukacja Ekologiczna” – 53 zgłoszenia.
W ilości konkursowych zgłoszeń przodowały województwa: dolnośląskie (46), śląskie (36), łódzkie (26), mazowieckie (26), wielkopolskie (26) oraz pomorskie (25).
Cztery Puchary
W tym roku do grona fundatorów nagród dołączyło także pięć Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w Łodzi, Zielonej Górze, Katowicach, Olsztynie i Wrocławiu), które przyznają nagrody dla najlepszych jednostek z terenu swojego województwa.
Honorowy patronat na Konkursem sprawują: Ministerstwo Środowiska, Bank Ochrony Środowiska, Związek Miast Polskich oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Laureatów wyłoniła Kapituła, której posiedzenie odbyło się 26 października br. w siedzibie Banku Ochrony Środowiska w Warszawie. Kapitule przewodniczył wiceprezes Zarządu BOŚ, Wiesław Żółtkowski. W każdej kategorii przyznano statuetki oraz wyróżnienia, a poza tym jednostki, które zgłosiły się we wszystkich kategoriach i prawidłowo udokumentowały zbiórkę, miały szansę wygrać jeden z czterech Pucharów Recyklingu.
W tej edycji Konkursu decyzją Kapituły Pucharem Recyklingu Banku Ochrony Środowiska nagrodzono Zarząd Oczyszczania Miasta z Warszawy za skuteczne wdrożenie programu selektywnej zbiórki odpadów na terenie dużej aglomeracji miejskiej oraz za innowacyjność kampanii edukacyjnej „Warszawa Stolicą Czystości”, wspierającej program.
Puchar Recyklingu Ministerstwa Transportu i Budownictwa otrzymała spółka Usługi Komunalne WODNIK z Trzebnicy za kompleksowe działania związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki odpadów i odzyskiwaniem surowców wtórnych.
Laureatem Pucharu Recyklingu Związku Miast Polskich jest Związek Gmin Karkonoskich z Mysłakowic, który nagrodzono za prowadzenie szeroko rozumianej gospodarki odpadami o zasięgu regionalnym przy zaangażowaniu władz samorządowych oraz za działania edukacyjne wpływające na zmianę przyzwyczajeń i wyrobienie nawyku segregowania odpadów u mieszkańców i licznie odwiedzających ten region turystów.
Puchar Recyklingu Polskiej Izby Ekologii przypadł spółce EKO-REGION z Bełchatowa za długoletnie efektywne działania w zakresie selektywnej zbiórki odpadów oraz połączenie edukacji z praktycznymi działaniami na rzecz redukcji odpadów.
Laureaci Konkursu
Szklane Statuetki, których fundatorem jest firma Recykling Centrum z Jarosławia, zdobyli: EKO-REGION z Bełchatowa, Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych z Wągrowca oraz REMONDIS z Warszawy. Wyróżnienia w kategorii zbiórki stłuczki szklanej przyznano Urzędowi Miasta Międzyrzec Podlaski, Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Bierawie oraz Gminnemu Zakładowi Komunalnemu z Włoszakowic.
W konkursie o Srebrną Puszkę laureatami zostali: Zakład Gospodarowania Odpadami Gać k. Oławy (nagrodzony także „puszkojadem” od firmy Tomra ORWAK Polska), Usługi Komunalne WODNIK z Trzebnicy i Przedsiębiorstwo LECH-MET ze Żmigrodu. Fundatorem statuetek Srebrnych Puszek jest Fundacja RECAL. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano Związkowi Gmin Karkonoskich z Mysłakowic oraz spółce EKO-REGION z Bełchatowa.
Fundatorem statuetek w kategorii „Lider Zbiórki Tworzyw” jest firma WIBO Recykling. Statuetki te otrzymali: Ekologiczny Związek Gmin „Działdowszczyzna” z Działdowa oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Koszalina. Wyróżnienia przypadły przedsiębiorstwom „EKO” z Rybnika oraz EKOM z Zabłocia. Dodatkowymi nagrodami zbiórkę tworzyw premiowały także firmy: ELANA PET – nagradzając Celowy Związek Gmin CZG-12 z Długoszyna oraz firma IMP POLOWAT, która wyróżniła Zakład Gospodarowania Odpadami z Gaci i spółkę BESKID z Żywca.
W kategorii poświęconej zbiórce makulatury statuetki Złotej Beli Makulatury przyznano przedsiębiorstwu LECH z Białegostoku, spółce EKO-REGION z Bełchatowa i spółce REMONDIS z Warszawy. Wyróżniono Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie i spółkę POLA z Motyczy. Fundatorem statuetek w tej kategorii jest Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku.
W debiutującej w tym roku kategorii „Zielona Bateria” statuetki ufundowane przez organizację odzysku REBA otrzymali: Związek Komunalny „Wisłok” z Rzeszowa, Związek Gmin Karkonoskich z Mysłakowic oraz Gminny Zakład Komunalny z Włoszakowic. Każdej statuetce w tej kategorii towarzyszy nagroda finansowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 15 tys. zł. Poza tym wyróżniono: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” z Gdyni, BESKID z Żywca i Zakład Utylizacji Odpadów z Elbląga.
Dyplomy „Mistrz Edukacji Ekologicznej” zdobyli: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” z Gdyni, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Koszalina oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne z Bytowa. Za działania edukacyjne wyróżniono także Szpital Wojewódzki w Opolu, Związek Gmin Karkonoskich z Mysłakowic oraz Związek Międzygminny „Koniński Region Komunalny”. Przyznano również cenne nagrody rzeczowe. Firma TITAN EKO ufundowała 24 pojemniki do selektywnej zbiórki, które trafią do Urzędu Miasta Krakowa i Wysypiska Odpadów Komunalnych miasta Poznania. Natomiast firma STARPACK 10 tysiącami worków do selektywnej zbiórki obdarowała Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu.
Kończąc VI edycję, dziękujemy członkom Kapituły – wybitnym specjalistom i autorytetom w dziedzinie ochrony środowiska – za wsparcie, jakiego od lat udzielają naszej inicjatywie. Dziękujemy także patronom, sponsorom i fundatorom pucharów, prestiżowych statuetek oraz nagród rzeczowych.
Zachęceni imponującymi wynikami oraz nowymi inicjatywami w dziedzinie selektywnej zbiórki już teraz ogłaszamy VII edycję Konkursu, która potrwa do 31 sierpnia 2006 r.
Kolejne Puchary czekają na przyszłych zwycięzców.
Romana Musielak