Kongresy Urbanistyki Polskiej organizowane są przez TUP co trzy lata, stanowiąc platformę dyskusji o najważniejszych wyzwaniach dla miast. Tegoroczne spotkanie, które odbędzie się 20-22 czerwca w Gdyni, nosi tytuł ?Jutro miasta ? miasto jutra?.

Zostanie na nim dokonana analiza zmian zachodzących we współczesnym świecie, wpływających na przyszłość naszych miast. Kongres adresowany jest do wszystkich, którym bliskie są sprawy urbanistyki i architektury, pozwalając aktywnie włączyć się w rozwiązywanie problemów, przed jakimi stają nasze miasta.
Skutki procesów rozwoju
W polskich miastach zachodzi wiele pozytywnych zmian, których podstawą jest wzrost dochodów i produktywności ich gospodarki. Dzięki temu następuje stopniowa poprawa estetyki przestrzeni publicznych i realizowane są nowe  obiekty mieszkaniowe, administracyjne i usługowe. Powstają też skupiska miejsc pracy i przemysłu oraz rozbudowywane są systemy komunikacji drogowej i modernizowana kolej. Jednak obok zjawisk pozytywnych występują też negatywne, przede wszystkim związane z wysoką inercją zmian społecznych, przemodelowaniem systemów wartości i budową kapitału społecznego. Wysoka dynamika zmian rodzi dysproporcje w przebiegu procesów przestrzennych i społecznych, co pogłębia polaryzację rozwoju. Powiększa się też strukturalna luka mieszkaniowa. Towarzyszą temu negatywne procesy demograficzne, w tym spadek liczby mieszkańców w centrach miast oraz...