Viessmann stawia na ekologię
Niemiecka firma Viessmann jako trzecie przedsiębiorstwo w Europie i pierwsze w branży techniki grzewczej działa w Europie za pośrednictwem swych spółek zagranicznych. Kiedy powstała polska spółka?
Początek naszej obecności na rynku polskim zbiegł się z przemianami politycznymi i gospodarczymi, jakie następowały na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Pierwsze nasze inwestycje miały miejsce w 1991 r., gdy firma Viessmann oficjalnie rozpoczęła działalność sprzedażową, szkoleniową i serwisową w Polsce. Już od samego początku działalność ta ukierunkowana była przede wszystkim na pozyskiwanie firm wykonawczych i projektowych, które w naszym imieniu i przy naszych stałym wsparciu prowadzą kompleksową obsługę inwestycji zarówno dużych, jak i małych, przeznaczonych dla klientów indywidualnych.
Kluczem do sukcesu, jaki firma Viessmann osiąga na rynkach światowych, jest właśnie oparcie całej strategii sprzedażowej na współpracy z autoryzowanymi partnerami handlowymi. To im dedykowane są przede wszystkim Centra Nowoczesnej Techniki Grzewczej firmy Viessmann we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Warszawie, a od 2008 r. również w Gdańsku. Z drugiej strony wspieramy naszych Partnerów Handlowych w tworzeniu silnych ośrodków obsługi klientów końcowych, stąd też prowadzimy w Polsce program budowy salonów firmowych Viessmann, których liczba do końca 2008 r. sięgnie 50, dzięki czemu motto „być blisko Klienta” stanie się jeszcze bardziej aktualne.
Strategia sprzedaży to nie tylko sama sprzedaż, lecz jedynie jeden z etapów inwestycji, dlatego też zapewniamy naszym klientom profesjonalną obsługę na etapie doradztwa oraz serwisowania urządzeń. Współpracujący z firmą Viessmann podlegają stałym szkoleniom technicznym, podnoszącym kwalifikacje. Akademia Viessmann prowadzi działalność w Europie już od lat 60-tych, w Polsce dodatkowo prowadząc od 2003 r. jedyną taką w kraju Policealną Szkołę Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann. Działania szkoleniowe jednoznacznie przekładają się na wysoki poziom obsługi klienta, co w przypadku zaawansowania technicznego nowoczesnych systemów grzewczych staje się kwestią priorytetową. Aby w pełni zagwarantować bezpieczeństwo i komfort użytkowania systemu grzewczego, w 2007 r. uruchomiona została pierwsza na taką skalę usługa – Infolinia 24-godzinna. Przez 365 dni w ciągu roku, przez całą dobę nasi konsultanci udzielają porad technicznych, a w razie potrzeby organizują wizytę specjalistycznego serwisu.
Jesteśmy świadkami zmian klimatycznych i rosnących cen paliw kopalnych. Unia Europejska wyznaczyła już priorytety działań. W wielu firmach niezbędne są zmiany strukturalne, aby podołać najnowszym wyzwaniom. Jakie działania podejmuje Viessmann?
Z dużą satysfakcją możemy stwierdzić dzisiaj, że działania firmy Viessmann wyprzedziły znacznie te obecne, podejmowane już globalnie, m.in. na skutek polityki Unii Europejskiej. Dotyczy to zarówno kwestii technologii produkcji, jak również samych rozwiązań konstrukcyjnych produkowanych urządzeń grzewczych.
Firma Viessmann przoduje bezsprzecznie w branży grzewczej we wdrażaniu energooszczędnych technologii produkcji. Już od 1970 r. rozpoczęto wdrażanie energooszczędnych i przyjaznych środowisku procesów produkcji, wprowadzając lakierowanie proszkowe czy też uruchamiając oczyszczalnie wód przemysłowych.
Ilość odpadów poprodukcyjnych, a także zużycie wody dla celów technologicznych obniża się, i to pomimo stałego dynamicznego wzrostu produkcji. W ciągu ostatnich lat produkcja firmy Viessmann wzrosła ok. trzy razy, przy jednoczesnym dwukrotnym obniżeniu ilości odpadów poprodukcyjnych i takim samym zmniejszeniu zużycia wody.
Od 1997 r. zakłady firmy Viessmann zaczęły uzyskiwać certyfikat zgodności procesów produkcyjnych z wymaganiami normy ISO 14001, i to jako jedna z pierwszych firm w Europie.
W zakresie samych urządzeń, firma Viessmann kojarzy się jednoznacznie z energooszczędnością i poszanowaniem środowiska naturalnego. Prym wiedzie promowana przez nas od ponad 10-ciu lat w Polsce technika kondensacyjna, doskonale również rozwija się sprzedaż kolektorów słonecznych i pomp ciepła. W tym zakresie firma może się poszczycić ponad 30-letnim doświadczeniem. Nasze pierwsze kolektory słoneczne instalowane w Europie w latach 70-tych i 80-tych często pracują do dziś, stanowiąc najbardziej wiarygodną gwarancję długowieczności i niezawodności, tak ważną dla urządzeń funkcjonujących w trudnych warunkach.
W samej technice spalania paliw poszczycić się możemy takimi rozwiązaniami jak palnik MatriX – niemający odpowiedników na rynku. Jest to palnik promiennikowy o kształcie półkuli, oferowany już prawie 15 lat, obecnie niemal do 400 kW mocy. Stanowi on najwyższe osiągnięcie w dziedzinie efektywnego i czystego spalania, zapewniając tzw. zerowe emisje przy spalaniu gazu ziemnego.
Dzisiaj firma Viessmann jest zapraszana przez instytucje państwowe wielu krajów do dialogów energetycznych, gdzie może dzielić się swoim bogatym doświadczeniem i wpływać jednocześnie na przyszłościowe decyzje zmierzające do poszanowania energii i środowiska naturalnego.
W Polsce Viessmann jest znany głównie jako lider w olejowej i gazowej technologii kondensacyjnej i producent dobrych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Obecne wyzwania to biomasa i biooleje. Jak firma przygotowana jest do wykorzystywania tych nośników energii?
Urządzenia firmy Viessmann są już teraz przystosowane do spalania nowych nośników energii. Na rynku, również polskim, pracują od lat nasze kotły korzystające z biogazów, a nowe kotły olejowe przystosowane są do spalania paliw zawierających biooleje. Zakład produkcyjny w Legnicy, funkcjonujący od 2000 r., rozwija swoją działalność, produkując od 2007 r. nowoczesne kotły VITOLIGNO, spalające drewno i pelety z drewna. Kotły te są oferowane na wszystkich rynkach europejskich.
Pozyskiwanie nowoczesnych technologii to także dla firmy Viessmann zdobywanie uznanych oraz perspektywicznych producentów specjalizujących się w wąskich dziedzinach technicznych. Stąd też dla koncernu pracują już np. MAWERA oraz KÖB HOLZFEUERUNGEN, od wielu lat specjalizujące się w produkcji kotłów małej i średniej mocy na biomasę. Z końcem 2007 r. grupę pozyskanych producentów z dziedziny odnawialnych źródeł energii uzupełniła firma BIOFERM, wyspecjalizowana w technologiach wytwarzania biogazów.
Firma stawia na ekologię, o czym świadczy wiele działań, np. realizowany projekt „Efektywność Plus”. Co zrobiono już w ramach tego projektu i jakie są dalsze plany?
Rzeczywiście, projekt „Efektywność Plus” w pełni dowodzi jeszcze mocniejszego zaangażowania firmy Viessmann w działalność na rzecz poszanowania środowiska naturalnego. Główne zakłady produkcyjne w Allendorfie (Hesja, Niemcy) będą w większej części zasilane w ciepło powstające ze spalania 7000 ton biomasy. W tym też celu zakupiono 200 hektarów okolicznych terenów pod uprawę roślin energetycznych i zbudowano nowe Centrum Szkoleniowe Akademii Viessmann wraz z nową ciepłownią dla potrzeb Centrum i zakładów produkcyjnych. Ciepłownia już dzisiaj jest przystosowana do spalania wszystkich nowoczesnych nośników energii, w szczególności biomasy, której uprawę rozpoczęto na wspomnianych 200 ha terenów.
Dzięki projektowi zużycie energii pierwotnej w centrali firmy Viessmann spadnie o 40%, a emisja CO2 o 30%, z kolei zdobyte doświadczenie pozwoli na szerokie wprowadzanie tego typu rozwiązań na rynku.
Sam projekt „Efektywność Plus” prowadzony jest już od 3 lat, a zaangażowane w niego nakłady finansowe sięgają 220 mln euro. Trzeba również podkreślić, że ma on charakter wszechstronny. Jego efektem końcowym jest osiągnięcie funkcjonowania na wysokim poziomie energooszczędnych i zarazem przyjaznych środowisku naturalnemu technologii produkcji. Na efekt ten wpływ mają różnorodne działania – zarówno wdrażanie rozwiązań ograniczających bezpośrednio zużycie energii, jak również optymalizacja procesów produkcji i podnoszenie poziomu wiedzy oraz kwalifikacji kadry pracowniczej. To przecież ludzie przy wsparciu nowoczesnej techniki mają decydujący wpływ na wzrost poszanowania energii i środowiska naturalnego, od nich zależy powodzenie każdego przedsięwzięcia.
Niedawno została podpisana w Allendorfie umowa kooperacyjna firmy Viessmann z Niemieckim Stowarzyszeniem Ochrony Środowiska Naturalnego, w ramach której firma będzie wspierała projekty dotyczące ochrony przyrody. Czy podobne działania spółka zamierza prowadzić w Polsce?
Umowa o współpracy z NABU ma na celu wspieranie przez firmę Viessmann projektów ochrony przyrody, prowadzonych przez tę organizację, a z jej strony spółka liczy na fachowe doradztwo w projektach ekologicznych prowadzonych przez naszą firmę.
NABU to najstarsza i najbardziej renomowana organizacja ekologiczna tego typu w Niemczech, stąd też współpraca partnerska jest w pełni zrozumiała.
Na rynku polskim nasza działalność skupia się przede wszystkim na rozwijaniu świadomości ekologicznej i przedstawianiu długoletnich perspektyw bezpieczeństwa energetycznego, opartego o stosowanie rzeczywiście przyjaznych środowisku nośników energii. Odbywa się to głównie poprzez zaangażowanie w konferencje i artykuły prasowe.
Doświadczenie firmy międzynarodowej i znajomość wielu rynków pozwala nam inwestować jedynie w przyszłościowe trendy. Nie jest nim z pewnością paliwo stałe, takie jak węgiel i jego pochodne, które ma wciąż ogromne znaczenie strategiczne dla dużej energetyki w Polsce. Małe kotły opalane węglem stanowią problem szczególnie dużych miast w Polsce, gdyż mapa zanieczyszczeń pokazuje, jak w okresie grzewczym rośnie na dużych obszarach ich stężenie.
Niestety, do języka potocznego weszło określenie „ekogroszek”, które ma wg nas uspokoić sumienie klienta dokonującego zakupu kotła. Nazwa „eko” w tym przypadku może być uzasadniona jedynie w stosunku do standardowych asortymentów węgla, bowiem w odniesieniu do paliw takich jak gaz ziemny, olej opałowy czy drewno nie ma jakiegokolwiek poparcia. Wystarczy wspomnieć o dwa razy wyższych emisjach CO2 niż w przypadku spalania gazu ziemnego, niemal 100-krotnie wyższych emisjach tlenku węgla w porównaniu z gazem czy olejem opałowym czy o nieporównywalnie wyższych emisjach związków siarki oraz pyłu.
Argumentem na korzyść jest nadal niższa cena eksploatacji. Nawet jeżeli tak jeszcze jest, to różnica pomiędzy eksploatacją kotła gazowego a węglowego staje się coraz niższa wobec rosnącego deficytu węgla dobrej jakości.
Trzeba sobie zdawać jednocześnie sprawę z tego, że globalne koszty eksploatacji małych źródeł ciepła w oparciu o węgiel i paliwa pochodne są w rzeczywistości znacznie wyższe, ponieważ nie uwzględnia się chociażby kosztów usuwania szkód wynikających z ich wydobywania, transportowania, emitowania zanieczyszczeń czy też wywozu i składowania pozostałości ze spalania.
Zanieczyszczenie środowiska to również zagrożenie dla zdrowia człowieka, mniejsze wpływy z turystyki w regionach pozornie czystych i wiele innych niekorzystnych skutków. To są oczywiście rachunki ekonomiczne w ujęciu globalnym i największą odpowiedzialność w rzetelnym ich przedstawianiu społeczeństwu (zarazem podatnikom) należą do administracji państwowej.
Celem naszych działań jest doprowadzenie do wejścia w życie uregulowań prawnych, które w Polsce zaczną w pełni promować rozwiązania przyjazne człowiekowi i środowisku naturalnemu, a w odniesieniu do paliw stałych, takich jak węgiel, będą rzetelnie wyceniać pełne koszty ich eksploatacji, z uwzględnieniem wszystkich skutków, jakie niesie za sobą ich pozyskiwanie i stosowanie.
W związku z tym działania firmy Viessmann w Polsce będą miały charakter edukacyjny, skierowany zarówno do klientów indywidualnych, jak i fachowców branży grzewczej.
W 2007 r. podejmowaliśmy wiele wspólnych działań o charakterze konferencyjnym, a także inwestycyjnym z instytucjami gospodarczymi, oświatowymi oraz z organami administracji państwowej. W 2008 r. na podstawie wymiernych korzyści, np. pozytywnych efektów programów ograniczania emisji, działania te ulegną dalszemu wzmocnieniu.