Z Krzysztofem Owczarkiem, wiceburmistrzem Zakopanego, odpowiedzialnym za gospodarkę komunalną, rozmawia Tomasz Szymkowiak

Sąsiedztwo Parku Narodowego jest na pewno wielkim walorem i korzyścią dla miasta. Niesie jednak ze sobą wiele ograniczeń i zadań. Jak układa się współpraca samorządu z władzami Parku Narodowego?

Zakopane jest 30-tysięcznym miastem, położonym około 740 m n.p.m, powierzchnia miasta wynosi 8435 ha, z czego ponad 58% zajmuje Tatrzański Park Narodowy. Grunty zabudowane i zurbanizowane stanowią około 10% powierzchni miasta. Przyroda tatrzańska jest wielkim bogactwem naszego regionu i skarbem całego narodu, któremu powinna być udostępniana w taki sposób, aby jej piękno i walory zostały zachowane w możliwie nienaruszonym stanie przez wiele pokoleń. Oznacza to zastosowanie szeregu ograniczeń na obszarze TPN i wielką dbałość o ochronę środowiska. Przejawem takiego myślenia jest uchwalony przez Radę Miasta „Plan zagospodarowania przestrzennego”, a także „Strategia rozwoju Zakopanego” oraz wieloletnie plany inwestycyjne w dziedzinie ochrony powietrza, wody i powierzchni ziemi.
Działania inwestycyjne prowadzone od 10 lat przyniosły wiele pozytywnych zmian w zakresie ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców.
Po zmianie dyrektora TPN współpraca z obecnym dyrektorem Pawłem Skawińskim układa się bardzo dobrze, na zasadzie partnerskich stosunków i wzajemnego zrozumienia.

Jakie dz...