Z ekspertyzy pt. „Cele i kierunki rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce”, przygotowanej na zlecenie Komitetu Badań Naukowych w 2000 r., wynika, że budowa nowych, szerokopasmowych sieci magistralnych jest obecnie ekonomicznie uzasadniona tylko jako element składowy większych inwestycji infrastrukturalnych.

Może warto zatem przy realizacji inwestycji liniowych uwzględniać położenie wzdłuż nich kabli światłowodowych, w których część włókien zostałaby udostępniona na potrzeby świadczenia usług telekomunikacyjnych?
Przykładem myślenia o takich, wciąż jeszcze przyszłościowych w naszym kraju rozwiązaniach mogą być Toruńskie Wodociągi (TW), które uzyskały zgodę Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników w sprawie budowy rurociągu kablowego i kanalizacji teletechnicznej we wspólnych wykopach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa dla miasta Torunia”, dofinansowanego w ramach Funduszu Spójności (FS).
W efekcie ma powstać sieć teleinformatyczna, która wzbogaci możliwości techniczne i technologiczne monitoringu elektronicznego sieci i urządzeń wod-kan, a jednocześnie będzie mogła być udostępniona operatorom telekomunikacyjnym (na konkurencyjnych warunkach).
W Polsce chyba najbardziej efektywny będzie model, w którym w centrum znajduje się operator sieci teleinformatycznej, wykorzystujący i systematycznie rozwijający możliwości, jakie daje sieć. Tak też będzie w Toruniu.

Założenia programowe
Główne założenia progr...