W miejskim ogrodzie
Celem francuskich „Jardins partagés” jest tworzenie miejsc inspiracji, spotkań, poszerzania zainteresowań i zdobywania doświadczeń. Tego typu ogrody powstają na obszarach największych francuskich aglomeracji miejskich.
Tereny zieleni są istotnym elementem kształtującym nasze otoczenie. Odgrywają szczególną rolę w oczyszczaniu powietrza, utrzymaniu wilgoci, kształtowaniu klimatu i mikroklimatu oraz w całościowym funkcjonowaniu przyrody na danym obszarze. Ponadto pełnią funkcję zdrowotną, wypoczynkową, turystyczną i rekreacyjną. Niejednokrotnie wydzielone z przestrzeni silnie zurbanizowanej stanowią jej „zielone płuca”.
Dzięki obszarom zieleni miasto staje się ładniejsze, ale tylko wtedy, jeśli są one odpowiednio wkomponowane w całość, nawiązują do historii, stylu i charakteru ośrodka miejskiego. Z uwagi na fakt, że zieleń w mieście jest własnością społeczną, mieszkańcy danego osiedla są odpowiedzialni za ład i porządek w pobliskim parku, na dziedzińcu czy też placu zabaw.
Ogród dla wspólnoty
Bardzo ważną funkcją terenów zieleni jest szerzenie wiedzy ogrodniczej wśród społeczeństwa oraz kształtowanie ich wrażliwości na otaczającą przyrodę. Przykładem takiej zależności jest prowadzony w Paryżu program „Main verte” (w tłumaczeniu „Zielona ręka”), który przyjmuje różne formy działania: ogrodów d...