Opublikowana w ostatnim wydaniu „Przeglądu Komunalnego” – pod znamiennym tytułem „Będzie rzeź niewiniątek?” – relacja z dyskusji redakcyjnej z udziałem przedstawicieli samorządów, firm komunalnych i prywatnych wskazała na liczne obawy jej uczestników, związane z wdrażaniem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
 
Z debaty tej wyraźnie wynika, że reprezentanci gmin zgoła inaczej niż prywatni przedsiębiorcy identyfikują główne ryzyka nowych regulacji. O ile dla samorządowców podstawowe problemy to niezwykle napięte terminy wprowadzania nowych przepisów i szacowanie akceptowanych przez mieszkańców cen za odbiór odpadów, o tyle dla przedsiębiorców prywatnych kluczowe znaczenie będą miały kryteria przetargów organizowanych przez gminy na odbiór odpadów, standardy prowadzenia w tym zakresie działalności i zapewnienie równoprawnej konkurencji.
 
Prymitywne podejście
W relacji z tej debaty użyto bardzo trafnego sformułowania „chińskoautostradowy syndrom”, który w praktyce oznacza nagminne organizowanie przez sektor publiczny przetargów, gdzie jedynym kryterium wyboru wykonawcy jest najniższa cena. Od wielu lat w różnych dziedzinach zamówień publicznych doświadczamy fatalnych skutków tak wąskie...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?