Ostatnią formą ochrony, którą rozpatrzymy w naszym cyklu, jest prawna ochrona gatunkowa. To bardzo stara forma ochrony, wdrażana od setek lat. Różne gatunki roślin i zwierząt chroniono ze względu na ich rzadkość i cenność. Polska była jednym z pierwszych na świecie państw, w którym stosowano ochronę gatunkową – i to dosyć często. Przykładowo, Bolesław Chrobry objął ochroną bobry, Władysław Jagiełło – cisy i tury, a Zygmunt August – łabędzie nieme, sokoły wędrowne i żubry.
 
Z powyższego wynika, iż Polska ma chlubne tradycje w dziedzinie ochrony ważnych i rzadkich gatunków. Tradycje te są kontynuowane i żywe, bowiem np. zapisy prawne obejmujące ochroną gatunkową rzadkie i cenne bezkręgowce czy grzyby występujące w granicach naszego kraju wyróżniają się pozytywnie na tle Europy i świata, m.in. szerokim spektrum objętych ochroną gatunków.
Obecnie w Polsce ochroną objętych jest ok. 260 gatunków grzybów i porostów, ponad 200 gatunków roślin oraz blisko 400 gatunków zwierząt.
 
Zapewnić przetrwanie
Według ustawy o ochronie przyrody z 2004 r., ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących roślin, zwierząt i grzybów wraz z ich siedliskami, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej.
Tym rod...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?