Za oknami jeszcze słońce, na drzewach zielone liście, ale mimo to kalendarza nie oszukamy – dużymi krokami zbliża się jesień. Wraz ze złotą porą roku w redakcjach zaczynają pojawiać się stosy dokumentów. A to w związku z upływającymi terminami nadsyłania zgłoszeń w konkursach.
 
Rozpoczyna się okres wytężonej pracy, przygotowywania zestawień, analizowania i sprawdzania nadesłanych formularzy, planowania spotkań komisji i organizowania uroczystości rozdania nagród. W niektórych konkursach minął już termin zgłoszeń, w kilku z nich wrzesień to ostatnia szansa na ich przesłanie.
W najstarszym z konkursów – Konkursie „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu, organizowanym po raz dwunasty, przyjmowanie zgłoszeń zakończono z końcem sierpnia. Z roku na rok Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tej edycji również zgłosiło się więcej podmiotów niż w roku ubiegłym. Na podstawie Deklaracji udziału otrzymano 436 zgłoszeń od 110 podmiotów. Jest to o 70 zgłoszeń więcej niż poprzednio. W kategorii „Szklana Statuetka” udział zadeklarowało 76 podmiotów, w „Srebrnej Puszce” – 29, do kategorii „Lider Zbiórki Tworzyw” zgłoszono 70 wniosków, „Złota Bela Makulatury” zanotowała 63, „Zielona Bateria” – 45, „Zielony Kontakt” – 39, „Lider Sortowni” – 31, a „Rekordowy Karton” – 20 zgłoszeń. O tytuł Mistrza Edukacji Ekologicznej walczy 55 jednostek. 30% spośród zgłoszonych podmiotów stanowią szkoły, przedszkola i centra edukacji ekologicznej, a 10% – urzędy miejskie i gminne. Pozostała część to przedsiębiorstwa i związki komunalne oraz zakłady unieszkodliwiania odpadów.
Zakończony został także etap przyjmowania zgłoszeń do konkursu o tytuł Dyrektora Roku 2010 Zakładu Oczyszczania Miasta, którego organizatorami są „Przegląd Komunalny” i Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast (KFDZOM). Do tego tytułu nominowani są Roman Jagiełło (Chemeko-System, Wrocław), Tadeusz Kluba (Przedsiębiorstwo Robót Sanitarno-Porządkowych „Sanipor”, Gdynia), Jan Skalski (Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, Konin), Michał Turkiewicz (Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych, Lubań) i Stanisław Żołyniak (Miejski Zakład Komunalny, Leżajsk). Decyzja, kto zdobędzie tytuł, zapadnie na Kapitule podczas jesiennego Zjazdu KFDZOM.
 
Jubileuszowo
W tym roku po raz dziesiąty zostaną wybrani laureaci Nagrody Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest samorządowcom, przedsiębiorcom i naukowcom, którzy działają na rzecz zrównoważonego rozwoju, oraz dziennikarzom i zespołom redakcyjnym, kierującym się rzetelnością i obiektywizmem w relacjonowaniu spraw ekologii w mediach. Nagroda od 2006 r. nosi imię Wojciecha Dutki, założyciela miesięcznika „Przegląd Komunalny”. Kandydatury do Nagrody można nadsyłać do 15 września br.
Do końca września można wysyłać zgłoszenia do konkursu o tytuł „Promotora Energetyki Odnawialnej”, który organizowany jest przez redakcję miesięcznika „Czysta Energia” (obchodzącego we wrześniu swoje 10-lecie). Tytuł honoruje osoby i instytucje, które działają na rzecz zrównoważonego rozwoju energetycznego i promują postawy mające wpływ na rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. W gronie zdobywców tego tytułu znaleźli się prof. Maciej Nowicki (były minister środowiska), Zbigniew Kamieński (Ministerstwo Gospodarki), prof. dr hab. inż. Dorota Chwieduk (Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej ISES), Bałtycka Agencja Poszanowania Energii, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, Jarosław Mroczek (Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej) i prof. dr hab. Andrzej Chochowski (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie).
 
Debiuty konkursowe
Po raz pierwszy w tym roku zostaną wybrani laureaci konkursu „Ekoodpowiedzialni w biznesie”, którego organizatorem jest redakcja miesięcznika „Ecomanager”. Konkurs ma na celu wyłonienie przedsiębiorstw z sektora przemysłu, prowadzących szeroko zakrojoną działalność inwestycyjną, edukacyjną lub informacyjną, związaną z ochroną środowiska. Przedmiotem konkursu są podejmowane przez firmy inicjatywy, mające na celu minimalizowanie wpływu ich działalności i wytwarzanych produktów na środowisko. Jeszcze do końca września br. można przesyłać zgłoszenia.
Do konkursów redakcyjnych dołączył w tym roku także konkurs „Zieleni Miejskiej” – „Inspiracje w przestrzeni”. Jego celem jest nagrodzenie projektów urbanistycznych, kształtujących wysoką jakość przestrzeni publicznej, promocja projektów i podnoszenie świadomości społecznej w zakresie planowania przestrzeni publicznej. Każda edycja konkursu będzie miała określoną tematykę – w tym roku są to place zabaw. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: zrealizowane projekty i prace koncepcyjne. Do udziału zapraszamy studentów kierunków związanych z architekturą krajobrazu, projektantów, architektów krajobrazu, a także jednostki samorządu terytorialnego oraz pracownie realizujące tego typu projekty. Projekty placów zabaw należy przesyłać do redakcji do 1 grudnia br.
Laureaci wszystkich powyższych konkurów, za wyjątkiem konkursu „Inspiracje w przestrzeni”, zostaną nagrodzeni podczas Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON, poprzedzającej Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO. Zwycięzcy „Inspiracji w przestrzeni” uhonorowani będą podczas Targów Gardenia w lutym 2012 r.
 
Aleksandra Kowalczyk, koordynator konkursów