W poszukiwaniu nowych rozwiązań dla offshore wind
Morska energetyka wiatrowa, będąc stosunkowo młodym sektorem energetyki odnawialnej, zdążyła w ciągu 25 lat rozwoju wypracować wiele standardowych już obecnie rozwiązań w zakresie instalacji mocy wytwórczych na obszarach morskich.
Wszystko wskazuje jednak na to, że nowe, innowacyjne koncepcje mogą znacząco zwiększyć tempo i rozszerzyć zakres ekspansji farm wiatrowych na morzu. Jednym z najbardziej obiecujących nowych kierunków jest dojrzewająca właśnie technologia pływających konstrukcji wsporczych morskich elektrowni wiatrowych.
Morska energetyka wiatrowa jest niewątpliwie jednym z tych sektorów energetyki, w którym zwłaszcza w ostatnich kilkunastu latach, mamy do czynienia z wysokim tempem postępu technologicznego, istotnie przekształcającego możliwości dalszego rozwoju branży. I to mimo faktu, iż rozwiązania stosowane w turbinach wiatrowych, rozwijanych pierwotnie dla zastosowań lądowych, osiągnęły już znaczny stopień dojrzałości technologicznej. Po prostu lokalizacje morskie otworzyły na tyle istotne nowe możliwości wykorzystania sprawdzonych już technologii wiatrowych, że obecnie mamy do czynienia z odrębną rewolucją technologiczną, obejmującą niemal wszystkie elementy składowe elektrowni morskich.
Ograniczone możliwości na lądzie
Decydującą cechą, przesądzającą o zupełnie odmiennych uwarunkowaniach rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie i morzu jest przede wszystkim brak w tym drugim przypa...