Najlepsze polskie innowacyjne projekty transportowe zostały nagrodzone podczas I Forum Innowacji Transportowych, zorganizowanego przez Fundację Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych (CATI), pod patronatem m.in. Komisji Europejskiej, Ministra Rozwoju Regionalnego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Złotymi Nagrodami Innowacyjności uhonorowano 11 przedsięwzięć. Wśród wyróżnionych i laureatów konkursu znajdują się m.in. Dąbrowa Górnicza, Gdynia, Gliwice, Kraków, Legnica, Łódź, Rybnik, Rzeszów, Sopot i Szczecin. Nagrodę otrzymało także Województwo Małopolskie za system zarządzania drogami i ruchem drogowym na Podhalu i w całym województwie.
Podczas Forum, które odbyło się 11 grudnia 2012 r. w Krakowie, podkreślono, że innowacyjność technologiczna, organizacyjna, zarządcza i finansowa w transporcie i rozwoju infrastruktury mają kluczowe znaczenie dla rozwoju miast i gmin oraz gospodarki komunalnej. Nic zatem dziwnego, że właśnie projekty nowe, wprowadzające rozwiązania dotychczas niestosowane, będą miały priorytet w uzyskaniu krajowego i unijnego wsparcia w perspektywie finansowej 2014-2020. Promowane będą innowacyjne pomysły, zgodne zarówno z programami rozwoju i badań (np. Horyzont 2020), jak i polityką transportową Unii Europejskiej. W czasie Forum wskazano też na konieczność wsparcia regionów, miast i gmin w przygotowywaniu nowoczesnych projektów transportowych i infrastrukturalnych. Powołano zatem Centrum Innowacji Transportowych, które stanowi stałą platformę, wspomagającą przygotowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań oraz współpracę krajową i zagraniczną sektora prywatnego, jednostek badawczych oraz gmin i regionów.
Podczas Forum wykazano, że w Europie (również w Polsce) szczególnie szybko wzrasta popyt na innowacyjność w rozwoju inteligentnych systemów transportowych oraz zarządzaniu regionalnym i lokalnym ruchem drogowym. Widać też zainteresowanie rozwojem transportu kolejowego i innych rodzajów komunikacji publicznej oraz nowoczesnym finansowaniem, planowaniem i organizacją miejskich i gminnych systemów transportowych i przedsięwzięć infrastrukturalnych (w tym rozwiązań w formule partnerstwa publiczno-prywatnego). W Forum wzięło udział blisko 100 polskich i zagranicznych specjalistów, poszukujących możliwości pełnego wykorzystania potencjału transportowego Polski oraz krajów Europy Centralnej i Wschodniej.
(akp)
Tytuł od redakcji