Obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 40% poniżej poziomu z 1990 r., co najmniej 27-procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych w produkcji energii w 2020 r., a także nowe ambitne cele w dziedzinie efektywności energetycznej ? to podstawowe założenia nowych ram prawnych UE w zakresie zmian klimatu i energii na 2030 r.

Przedstawione w styczniu br. przez Komisję Europejską (KE) propozycje powstały w oparciu o istniejący pakiet klimatyczno-energetyczny określający cele do 020 r., a także o plan działań KE do 2050 r. na rzecz energii i konkurencyjnej gospodarki niskoemisyjnej. Przypomnijmy, że za blisko 40 lat emisja gazów cieplarnianych ma się zmniejszyć o 80-95% w stosunku do poziomu z 1990 r.

Ogłoszone właśnie cele związane z klimatem i energią na rok 2030 skupiają się przede wszystkim na ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych o 40% poniżej poziomu z 1990 r. Druga istotna kwestia to zwiększenie udziału energii odnawialnej, która ma odegrać główną rolę w przejściu na konkurencyjny, bezpieczny i trwały system energii. Cel ten obowiązywać ma na całym obszarze UE, przy czym nie zostanie on narzucony w formie celów krajowych za pośrednictwem unijnych przepisów. Państwom członkowskim pozostawiono swobodę w zakresie przekształcenia systemu energetycznego w sposób najlepiej dostosowany do krajowych warunków. Osiągnięcie powyższego celu ma zapewnić nowy system zarządzania, oparty na krajowych planach energetycznych. Plany te zostaną ...