W Tarnowie stanieje ciepło systemowe?
Instalacja kogeneracyjna zasilana odpadami komunalnymi postanie w Tarnowie. Inwestycja warta blisko 200 mln zł powstaje z inicjatywy prezydenta miasta, Romana Ciepieli, i Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie. Jej realizacja umożliwi miejskiej spółce rozpoczęcie procesu transformacji energetycznej i osiągnięcie parametrów efektywnego systemu ciepłowniczego.
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej narzuca na kraje członkowskie szereg zobowiązań związanych z kształtem unijnego rynku energii w horyzoncie roku 2030, nazywany pakietem zimowym czy tzw. Europejskim Zielonym Ładem, wyznaczającym cele do 2050 roku.
Unijne wyzwania klimatyczne
Regulacje mają za zadanie ułatwić realizację celów klimatycznych UE na rok 2030, tj. pozwolić na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o min. 40%, zwiększenie udziału OZE do min. 32% i 32,5% oraz zwiększenie efektywności energetycznej, a także osiągnięcie zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku. Od 2021 roku państwa członkowskie muszą zwiększać w sektorze ogrzewania i chłodzenia udział energii odnawialnej lub odpadowej o co najmniej 1,3 punktu procentowego rocznie. Według unijnej nomenklatury, efektywny system ciepłowniczy to taki, który do produkcji ciepła wykorzystuje:
- w co najmniej 50% ciepło ze źródeł odnawial...