Działalność Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. ponad pięćdziesiąt lat dostarcza energię cieplną. W ciągu tych lat przedsiębiorstwo rozwijało się, zmieniało wraz z całą polską gospodarką, stale ogrzewając Kraków, a od 1976 roku również Skawinę. Zawsze troszczyło się o swoją kondycję, aby jak najskuteczniej dostarczać ciepło i racjonalnie nim gospodarować. Teraz jest nowoczesnym przedsiębiorstwem stosującym najnowsze technologie i pomimo silnie działającej konkurencji odnajduje się w nowych warunkach gospodarczych.

Działa na wolnym rynku i dlatego od początku lat dziewięćdziesiątych najistotniejszym zagadnieniem jest modernizowanie systemu ciepłowniczego, po to aby był efektywny. Rezultatem jest nowoczesny miejski system ogrzewania miasta oraz poprawa stanu powietrza atmosferycznego. Otrzymane świadectwa czystszej produkcji, ISO 9001 i ISO 14001 oraz nagroda „Panteon Polskiej Ekologii” świadczą, że działania przedsiębiorstwa prowadzą do zrównoważonego rozwoju, ograniczającego ingerencję człowieka w środowisko naturalne.
Przedsiębiorstwo zaczynało skromnie. Zarządzało kilkunastoma lokalnymi kotłowniami i kilkunastoma kilometrami sieci ciepłowniczych. Niskie płace, trudności w pozyskiwaniu pracowników, wysłużone urządzenia i słaba baza transportowa były problemami tamtych dni. W ciągu dziesięcioleci MPEC rozwijało i rozrastało się, obejmując co roku nowe rejony miasta i przejmując sukcesywnie cały zakres zagadnień związanych z dostawą energii.

MPEC ogrzewa najnowocześniejsze obiekty w mieście – Park Wodny
Miejski system ciepłowniczy
Obecnie MPEC dostarcza ciepło mieszkańcom poprzez ponad 860 kilometrową sieć ciepłowniczą i 9 tys. węzłów cieplnych. Przedsiębiorstwo stara się ogrzewać skutecznie i oszczędnie, zawsze dbając o ochronę środowiska. Modernizacja wymiennikowni ciepła, zastosowanie nowoczesnych węzłów cieplnych, ciągła wymiana wyeksploatowanej tradycyjnej sieci na preizolowaną pozwalają oszczędzać energię. Zastosowanie preizolowanych rur do transportu ciepła, wykonanie spięć pierścieniowych i zwiększenie przepustowości niektórych odcinków sieci umożliwia natomiast płynną dostawę energii. Ograniczono straty wody i energii, a nowoczesne węzły cieplne montowane w budynkach odbiorców dostosowują pobór ciepła w zależności od potrzeb, umożliwiając
10-20% oszczędności. Zmodernizowany system ciepłowniczy Zamku Królewskiego na Wawelu, pozwalający dostarczać energię cieplną o bardzo precyzyjnych parametrach, inwestycje w szpitalach Jana Pawła II i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. G. Narutowicza redukujące straty ciepła oraz unowocześnienie kotłowni ogrzewającej Sukiennice i Wieżę Ratuszową to najbardziej spektakularne przykłady działalności przedsiębiorstwa w ostatnich latach.
Tak jak każda firma która sprzedaje swój produkt, MPEC S.A. zabiega o pozyskiwanie nowych odbiorców, a także o to, aby ci dotychczasowi byli zadowoleni ze współpracy. Wymagania klientów wzrastają, a wiąże się to z sytuacją, że na rynku mediów grzewczych istnieje silna konkurencja. Jest możliwość wyboru sposobu ogrzewania. Można skorzystać z gazu, prądu lub oleju. Każdy najpierw kalkuluje, a następnie wybiera. Pomimo tego, przedsiębiorstwo co roku zdobywa nowych potężnych odbiorców. Obiekty użyteczności publicznej: szpitale, biurowce, centra handlowe, hipermarkety, a nawet zabytki ogrzewane są z miejskiej sieci ciepłowniczej. Inwestorzy zdają się dostrzegać, że porównując koszty ogrzewania w zależności od źródła ciepła, koszt ogrzewania mieszkań z miejskiej sieci jest niski.

Nowoczesna przepompownia

W zgodzie ze środowiskiem
Problemy związane z jakością powietrza i emisją dwutlenku węgla są jednymi z najczęściej poruszanych przez ekologów. Niska emisja, powstająca wskutek spalania węgla w kotłowniach i domowych piecach wywiera szkodliwy wpływ na zdrowie oraz zabytki stanowiące dziedzictwo naszej kultury. Emitowane podczas spalania węgla dwutlenek siarki oraz tlenki azotu powodują powstawanie kwaśnego opadu zmieniającego odczyn gleby i wód, a dwutlenek węgla odpowiedzialny jest za powstawanie efektu cieplarnianego. Z tych powodów, nowoczesne przedsiębiorstwa dbające o środowisko naturalne starają się wdrażać system zarządzania środowiskowego, który opiera się między innymi na analizie oddziaływania na otoczenie i realizacji programów ekologicznych. Zalicza się do nich MPEC, które od początku lat dziewięćdziesiątych eliminowało szkodliwe źródła ciepła. Przedsiębiorstwo zlikwidowało prawie 400 kotłowni węglowych. Obecnie eksploatuje jedynie kotłownie gazowe i olejowe, i nadal wspiera finansowo likwidacje kotłowni innych właścicieli.

Ciepła woda użytkowa – produkt sprawdzony i bezpieczny
Porozumienie o współpracy dotyczące dostarczania ciepłej wody użytkowej odbiorcom korzystającym dotychczas tylko z centralnego ogrzewania podpisały Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Elektrociepłownia Kraków S.A. i Elektrownia Skawina S.A.. Przedsiębiorstwa będące producentami (EC Kraków S.A. i E Skawina S.A.) i dystrybutorem energii cieplnej (MPEC S.A.) przygotowały korzystny dla mieszkańców program i zamierzają razem go realizować.
Ciepła woda użytkowa płynąca wprost z kranu do umywalki, zlewozmywaka, wanny lub z prysznica ogrzewana jest ciepłem z sieci miejskiej, a nie pochodzącym ze spalania gazu
w piecyku łazienkowym lub energii elektrycznej w podgrzewaczu. Jej trzy ważne zalety to bezpieczeństwo, walory zdrowotne i komfort.
Z bezpieczeństwem wiąże się wyeliminowanie zagrożenia wynikającego z niedrożności przewodów kominowych i spalinowych, nieszczelności instalacji gazowych i niesprawności samych piecyków. To również brak ewentualnych źródeł zagrożenia, ponieważ w mieszkaniu nie ma jakichkolwiek urządzeń do podgrzewania wody, bowiem tą funkcję przejmuje w całości węzeł cieplny w piwnicy budynku.
Dzięki zastosowaniu proponowanego rozwiązania zyskuje się dużo lepszą jakość powietrza w mieszkaniu. Tlen nie jest zużywany do podtrzymywania procesu spalania, nie ma też źródła emisji trujących spalin, w tym szczególnie niebezpiecznego tlenku węgla, co nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia.
Na komfort składa się łatwość obsługi, ponieważ otrzymuje się gotowy do użycia produkt w postaci ciepłej wody wprost do łazienki i kuchni. Nie ma konieczności dbania o konserwację, regulację i ewentualne naprawy, bowiem wszelkie prace przejmuje dostawca energii cieplnej.
Bezpieczeństwo, zdrowie i wygoda to niewątpliwe atuty. Szkoda tylko, że z tej usługi korzysta tylko co dziesiąty statystyczny Krakowianin. Jeszcze przed kilkoma laty ten „luksus” mieli przede wszystkim mieszkańcy Ruczaju Zaborze oraz studenci i mieszkańcy „Miasteczka AGH”. Z roku na rok sytuacja ta ulega zmianie. W ostatnich latach prawie wszystkie nowe budynki podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, wyposażane są w nowoczesne węzły dwufunkcyjne. Służą one do centralnego ogrzewania i do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Coraz częściej ciepła woda użytkowa pojawia się u odbiorców korzystających dotychczas tylko z centralnego ogrzewania. Przedsiębiorstwa realizujące program zwiększenia dostawy ciepłej wody zajmują się wówczas wymianą bądź rozbudową węzła oraz dofinansowaniem prac wykonywanych przez administrację i mieszkańców, związanych z montażem instalacji wewnętrznej i likwidują piecyków gazowych. Wykonanie wewnętrznej instalacji c.w.u. nie wiąże się z prowadzeniem uciążliwych prac budowlanych w mieszkaniach. Może natomiast być powiązane z likwidacją kształtek azbestowych znajdujących się często w przewodach spalinowych.
Wspólnoty mieszkaniowe i administracje od wielu lat borykają się z problemem przewodów kominowych od gazowych piecyków łazienkowych i kanałów wentylacji grawitacyjnej. Wykonanie remontu kanałów spalinowych wymaga często dokonania znacznych zmian w pionach wentylacyjnych. Prace takie są bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Koncepcja MPEC-u i jego partnerów polega na rezygnacji z kosztownych remontów kanałów spalinowych i wykonaniu jedynie ich adaptacji dla potrzeb wentylacji grawitacyjnej. Takie rozwiązanie umożliwia rezygnację z dotychczasowego sposobu wytwarzania c.w.u. w piecach łazienkowych, na rzecz zastosowania centralnej ciepłej wody użytkowej przygotowywanej w węźle cieplnym. Włączenie do istniejącej instalacji ciepłej wody w mieszkaniu, wykonuje się w miejsce likwidowanego gazowego piecyka łazienkowego. Zainstalowana automatyka zapewnia między innymi: utrzymanie stabilnej temperatury, zrównoważone ciśnienie, minimalny czas oczekiwania na ciepłą wodę i nie powstawanie bakterii. Zastosowanie indywidualnego rozliczania za zużytą ciepłą wodę (wodomierze), pozwala na kontrolowane i dokładne rozliczanie jej zużycia. Ciepła woda bezpośrednio z kranu to przyszłość w Krakowie, tym bardziej że takie rozwiązanie jest bezpieczne i komfortowe, i współfinansowane przez dostawców ciepła.

Pomagamy oszczędzać
Powołane przez MPEC Przedsiębiorstwo Oszczędzania Energii ESCO sp. z o.o. zajmuje się wszystkim, co związane jest z oszczędzaniem energii cieplnej – od ocieplania budynków, przez wprowadzenie zmian w sterowaniu zużyciem ciepła, po modernizację instalacji i wprowadzenie ciepłej wody użytkowej. Powodzenie prowadzonych przez POE ESCO działań gwarantuje korzystanie ze sprawdzonych wzorców. Nie wymaga ponoszenia przez lokatorów żadnych nakładów pieniężnych, bo spółka finansuje to drogie przedsięwzięcie z zaciągniętych na ten cel kredytów Banku Światowego i z banków komercyjnych, wykonuje audyty energetyczne, analizy, dokumentacje techniczne i przeprowadza modernizację. Po jej zakończeniu klienci zwracają pieniądze pozyskane dzięki zaoszczędzonej energii cieplnej, a spłaciwszy kredyt zachowują tę różnicę we własnej kieszeni i zainstalowane urządzenia przechodzą na ich własność. Oferta jest opracowana w ten sposób, by mogły z niej skorzystać choćby i wspólnoty mieszkaniowe, które w banku miałyby małe szanse na kredyt z uwagi na skomplikowaną sytuację majątkową. Żądane są minimalne zabezpieczenia, np. cesja wierzytelności, pełnomocnictwo do rachunku bankowego na którym gromadzony jest fundusz remontowy na wypadek zadłużenia.

Działamy w Skawinie
W Skawinie około 70 proc. mieszkańców budownictwa wielorodzinnego ogrzewanych jest przez MPEC. Przedsiębiorstwo prowadząc inwestycje w tym mieście współpracuje z jego władzami. Na własny koszt wybudowało sieć grzewczą przyłączeniową i nowoczesny, wielofunkcyjny węzeł grzewczy w oddanym do użytku przed dwoma laty krytym basenie w Skawinie. Gmina pokryła wówczas koszty instalacji wewnętrznych tego obiektu. Jeszcze kilka lat temu w mieście było kilkadziesiąt budynków wielorodzinnych ogrzewanych piecami węglowymi. Dzisiaj jest ich tylko kilkanaście. To zasługa porozumienia zawartego między Urzędem Miasta i Gminy a MPEC. Przedsiębiorstwo wybudowało węzły i sieci grzewcze, a miasto sfinansowało instalację wewnętrzną. Kolejny przykład dobrej współpracy to plany wybudowania sieci i węzłów grzewczych w samym Rynku i przy ulicach: Krakowska, Kilińskiego, Spółdzielcza, Wspólna i Korabnicka. Dzięki czemu i tutaj likwidacji uległyby piece węglowe. Inwestycje te będą rezultatem współpracy Urzędu Miasta i Gminy Skawina, Elektrowni Skawina S.A. i MPEC S.A. Krakowie. Dostawa obejmowałaby centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Prace podzielono na dwa etapy; jeszcze w tym roku planuje się ich zakończenie w obrębie Rynku, w drugiej kolejności rozpoczną się przy wymienionych wcześniej ulicach. Na początek podłączone mają być budynki gminne. Pozostałe będą przyłączane do sieci sukcesywnie.

Patrzymy w przyszłość
W XXI wiek MPEC wkroczyło z wizerunkiem przedsiębiorstwa nowoczesnego, korzystającego z najnowszych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych. Przeprowadzone badania rynku potwierdziły, że jakość świadczonych przez przedsiębiorstwo usług spełnia oczekiwania klientów. Mieszkańcy wyrazili pozytywną opinię o rehabilitacji miejskiego systemu ciepłowniczego i likwidacji niskiej emisji. Docenili to, że MPEC stara się tworzyć niezawodny system dostawy ciepła i ciepłej wody użytkowej, już nie tylko w sezonie grzewczym, ale w ciągu całego roku. Dostrzegli, że stosowanie najnowocześniejszych urządzeń pozwalających regulować dopływ ciepła w zależności od panującej pogody, umożliwia oszczędności w wydatkach na energię cieplną. Ze współpracy z MPEC zadowoleni są nie tylko odbiorcy ciepła. Współpracujący z przedsiębiorstwem Bank Światowy dobrze ocenia realizację wspólnych przedsięwzięć, mających przede wszystkim przynieść korzyści mieszkańcom Krakowa.
Przedsiębiorstwo sukcesywnie poszerza swoją ofertę. Kilka lat temu rozpoczęło produkcje kompaktowych węzłów cieplnych, które wykorzystuje dla własnych potrzeb, a także zbywa innym inwestorom. Z optymizmem patrzy w przyszłość. Opracowany bowiem został projekt dalszej modernizacji miejskiego systemu ciepłowniczego na lata 2005-2007 o którego dofinansowanie MPEC wystąpiło do Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Zaangażowanie środków własnych, kredytów komercyjnych i otrzymanego dofinansowania pozwoli na uzyskanie oszczędności energii cieplnej, wody grzewczej oraz redukcję zanieczyszczenia powietrza.