Warianty procesowe energetyki przemysłowej
W parku przemysłowym Infraserv Koncernu Höchst w RFN w 2007 r. podjęto decyzję o budowie elektrociepłowni o mocy 250 t/h pary technologicznej, z możliwością jej przetwarzania na energię elektryczną. Paliwem będą wyselekcjonowane odpady komunalne oraz przemysłowe.
Trochę historii
W ww. parku przemysłowym eksploatuje się aż 120 instalacji przemysłowych (głównie w branżach chemiczno-farmaceutycznych), należących do 90 spółek. Ten kompleks przemysłowy, znajdujący się w ciągłej rozbudowie, zużywa pokaźne ilości pary technologicznej oraz energii elektrycznej. Dotychczas działa tu – jak w każdym podobnym kombinacie przemysłowym – standardowa, centralna elektrociepłownia zasilana węglem – o mocy wytwórczej 800 t/h pary technologicznej oraz 160 MW energii elektrycznej. Odpowiada to potrzebom grzewczym 200 tys. domów jednorodzinnych lub zasilaniu energią miasta liczącego 900 tys. mieszkańców.
Elektrociepłownia pokrywa jedynie 40% potrzeb energii elektrycznej, a resztę pobiera się z ogólnokrajowej sieci energetycznej. Niestety, energia ta, w efekcie szybko rosnących cen nieodnawialnych nośników energii, staje się coraz droższa, co odbija się na ekonomicznej efektywności wytwarzanych w Infraserv-Höchst produktów.
Jest oczywiste, że produ...