Warszawa – dzieje fortyfikacji
Lech Królikowski
Wydawnictwo TRIO
Niegdyś forty służyły do celów militarnych. Najczęściej grupowane były w zespoły, które tworzyły twierdze. Obecnie nie pełnią już tej funkcji, a ich pozostałości stanowią siedzibę muzeów czy miejsce realizacji różnego rodzaju inicjatyw społeczno-kulturalnych. Cały czas jednak te obronne budowle harmonijnie wkomponowują się w krajobraz i współgrają z zielenią. Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat fortów Warszawy. Oprócz szczegółowego opisu historii powstawania tych budowli, książka zawiera liczne ryciny i zdjęcia. Pozycja zainteresuje nie tylko varsavianistów, ale też architektów i urbanistów.
 
Encyklopedia bylin
Beata Grabowska, Tomasz Kubala
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Długie zimowe wieczory można spożytkować, uzupełniając wiedzę ogrodniczą. A najlepszym sposobem na to jest sięgnięcie do książek, zwłaszcza zbiorczych opracowań. „Encyklopedia bylin” zawiera szczegółowe informacje na temat morfologii prezentowanych roślin, ich geograficznego występowania, zastosowania, uprawy oraz rozmnażania. Cennym uzupełnieniem treści książki, w której znajdują się opisy ok. 6350 gatunków, podgatunków i odmian, są liczne fotografie oraz słowniczek podstawowych pojęć botanicznych. Publikacja przeznaczona jest zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.
 
Ogrody marzeń – marzenie spełnione
Iwona Bigońska
Wydawnictwo Ogrody Hortulus
Książka jest bogato ilustrowanym albumem, w którym autorka opisuje różnego rodzaju ogrody, które stworzyła w ramach swojej pracy zawodowej. Jak sama zaznacza, stara się odpowiedzieć na pytanie: jak stworzyć ogród lub rabatę, aby stały się „dziełem malowanym, a nie dziełem przypadku”. Książka składa się z pięciu rozdziałów, w których autorka prezentuje m.in. ogrody zmysłów, a także przybliża role: światła, barwy, cienia czy dźwięków w ogrodzie. Jeden z działów poświęcono również małej architekturze. Publikacja zawiera też kalendarz fenologiczny, opracowany na podstawie wieloletnich badań.